Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu, hamile kadınların yaklaşık beşte birinin şikayetçi olduğu ağrılı ve istenmeyen bir hamilelik belirtisidir. Bu rahatsızlıktan şikayetçi bazı kadınlar bunu bacakların alt tarafında yanma ve karıncalanmayla beraber ağrı hissine eşlik eden karşı konulmaz bir hareket etme ve rahatlama dürtüsü olarak tarif ederken, bazılarıysa bunu cildin altında böceklerin yürümesi hissi şeklinde tarif etmiştir. Huzursuz bacak sendromu genellikle uzun süre oturma sonrasında ve uzanırken görülürken ihtiyaç duyulduğu şekilde uyumayı, dinlenmeyi engelleyebilir. Hamilelikte huzursuz bacak sendromuna dair iyi haberse, bebek doğduktan sonra genellikle geçmesidir.

Huzursuz bacak sendromunun bir tedavisi bulunmaz ve sebebi belirsizdir. Bu noktada, neden bazı kadınların özellikle hamileliğin son üç ayında bu sendromu yaşadığına dair, hamile kadınlarda vitamin eksikliği bulunduğu ve bir takviye ya da beslenmeleri aracılığıyla yeterli demir almadıkları gibi spekülasyonlar mevcuttur.

Ne yazık ki huzursuz bacak sendromu belirtilerinin tedavisi için mevcut reçeteye tabi ilaçların birçoğu bebeği etkileyebileceklerinden hamilelikte kullanıma uygun değildir. Ama düşük yağ içeren bir beslenmeye geçmek, şekeri ve şeker yerine geçen ürünleri azaltmak ve kafein, nikotin ve alkol alımını sınırlandırmak genellikle rahatsızlığın hafiflemesine yardımcı olur. Demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve B-12 ve E vitamini takviyeleri alınması birçok durumda rahatsızlığın geçmesine veya hafiflemesine yol açar.

Bununla beraber, denenebilecek tıbbi olmayan bazı pratik tedaviler de vardır. Egzersiz yapmak birçok durumda ağrıyı geçirmeye veya azaltmaya yardımcı olacaktır dolayısıyla yatmadan önce yürüme, esneme veya yoga gibi egzersizler yapın. Ama yorucu egzersiz yapmak sorunu şiddetlendirebileceğinden bundan kaçınılmalıdır. Bacakları ılık suda tutmak genellikle ağrıyı geçirmeye yardımcı olur, bu yüzden yatmadan önce ılık bir banyo yaparak sütlü bir içecek içmek iyi bir fikirdir. Bazı kişilerde işe yarayabilecek olağandışı bir çözümse bacak ve kalça alanının tamamını kuru bir sabun kalıbıyla ovmaktır.

Yatarken destek çorabı veya tayt giyilmesi huzursuz bacak sendromunda rahatlama sağlayabilir. Bu işe yaramazsa bacaklarınızın arasına bir yastık, sıcak su şişesi veya ısıtma yastığı koyarak uyumayı deneyebilirsiniz. Hamileyken yeterince dinlenmeniz gerektiğinden huzursuz bacak sendromuna bir çözüm bulmaya çalışmanız önemlidir.

Hamile kadınlar, doktor tavsiyeleriyle bağlantılı olarak demir ve vitamin takviyelerinin kullanımını da araştırmalıdır. Ayrıca bacaklarınız için semptomatik tedavi sağlamak da önemlidir. Bu tedavi bacaklarınıza masaj yapma, sıcak veya soğuk kompres yapma ve bacakları sıcak veya soğuk suda tutma şeklinde olabilir. Buna ilaveten, sağlıklı beslenmek ve kafeinden, alkolden ve tütünden kaçınmak önemlidir.

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

mrb bende turner sendromu var ileride çocuk sahibi olabilir miyim... devamı