Beslenme Ve Huzursuz Bacak Sendromunu Etkileyen Gıdala

Huzursuz bacak sendromu herkesi her yaşta etkileyebilir. Aslında her on kişiden biri hayatlarının bir döneminde bu rahatsızlıktan mustarip olur. Bu rahatsızlığı yaşayanlar, hafifle şiddetli arasında değişen belirtilerle bacaklarındaki nahoş karıncalanma veya ağrı hislerini rahatlatmaya çalışmak üzere kontrol edilemez bir şekilde bacaklarını hareket ettirme dürtüsü hisseder. Bu kendi başına zararlı olmamasına rağmen bozuk bir uyku düzeni aşırı yorgunluğa da yol açabilir. Huzursuz bacak sendromu için bilinen bir tedavi olmamasına rağmen belirli gıdalar belirtilerin şiddetiyle bağlantılıdır ve beslenme değişiklikleri fark yaratabilir.

Belirtilerinizi Takip Edin

Beslenmenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce yeme içme alışkanlıklarınızı takip ettiğiniz bir günlük tutmak faydalı olabilir. Aynı zamanda huzursuz bacak sendromu belirtilerinizin yoğunluğunu not alın. Bu, belirli yiyeceklerin veya içeceklerin durumunuzu kötüleştirip kötüleştirmediğini gösterebilir. Durumunuzun kötüleşmesi halinde şüpheli gıdaların bazılarını azaltmayı veya tamamen kesmeyi deneyerek gelişme olup olmadığına bakın.

Kaçınılacak Gıdalar

Bazı gıdaların huzursuz bacak sendromu etkilerini kötüleştirdiği biliniyor. Belirtileriniz şiddetlendiği veya normalden uzun sürdüğü takdirde, ne kadar alkol veya kafein tükettiğinizi düşünün. Son zamanlarda artış gösterdi mi? Kafein gibi alkol tüketimi de birçok kişide huzursuz bacak sendromlarının kötüleşmesiyle bağlantılıdır. Bir uyarıcı olan kafein uyumayı zorlaştıracağından uykudan önce kafein alımından daima kaçınılmalıdır. Çay ve kahvenin yanı sıra birçok enerji içeceği ve gazlı içecekle çikolatada oldukça bol miktarda kafein bulunur. Ayrıca, farkında olmadan kafein içeren herhangi bir ilaç alıp almadığınızı kontrol edin. Örneğin, ağrı kesiciler genellikle kafein içerir.

Yardımcı Olan Gıdalar

Demir eksikliğinin huzursuz bacak sendromunu kötüleştirdiği bilinir ve demir eksikliği özellikle kadınlarla çocuklar arasında yaygındır. Kansız olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuzdan demir seviyelerinizin normal aralıkta olup olmadığını kontrol etmesini isteyin. Demir seviyeniz çok düşükse öncelikle demir bakımından zengin gıda alımınızı artırmalısınız. Bu yağsız kırmızı eti ve böbrek gibi sakatatları içerir. Ayrıca brokoli ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerle kabuklu yemişler, yumurtalar, yağlı balıklar, tam tahıl ve kepekli gevrekler gibi zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl ürünleri de faydalıdır. Bu gıdaların daha fazla alınması huzursuz bacak belirtilerinizi rahatlatmakla kalmaz, bunlar aynı zamanda dengeli ve besleyici bir beslenmenin parçası olması gereken oldukça sağlıklı gıdalardır.

Vitaminler Ve İlaçlar

B12 veya demir eksikliğiniz varsa ve bunları beslenme yoluyla yeterince almakta zorlanıyorsanız reçetesiz satılan vitaminlerle telafi etmek daha kolay gelebilir. Ama bazı vitaminler vücut tarafından kullanılan diğer minerallerin etkisini azaltabileceğinden bunları kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Antidepresanlar, tansiyon veya kalp ilaçları, alerji ve soğuk algınlığı ya da bulantı ilaçları gibi, hem reçetesiz hem de reçeteli bazı ilaçların huzursuz bacak sendromu belirtilerinizi kötüleştirici yan etkileri bulunur. Herhangi bir şüpheniz olursa doktorunuza ilacınızın huzursuz bacak sendromuyla bağlantılı olup olmadığını sorun.

Huzursuz bacak sendromu, muzdarip olanlar için aşırı derecede rahatsız edici olabilir ve tedavi edilmesi zordur. Bazı gıdaların huzursuz bacak sendromunu kötüleştirdiği bilindiğinden, semptomlarınızla beraber yiyecek içecek alımınızı da takip ederek bir bağlantı bulabilir ve beslenmenizde değişiklik yapabilirsiniz. Durumunuzu kontrol altında tutarak huzursuz bacak belirtilerinizi tamamen azaltabilir, hatta ortadan kaldırabilir ve böylelikle iyi bir gece uykusu çekebilirsiniz.

Uzm. Dr. Vedat ERTUNÇ

Merhaba hocam.Hafif mitral yetmezliğinden dolayı yılda bir kez kontrole gitmekteyim (tedavi ilaç kullanımı yok) en son gittiğimde ekg de wolff parkins... devamı