Hematidroz (diğer adıyla hematohidroz) kişinin kan terlediği nadir bir durumdur. Kişi aşırı stres düzeylerinden mustarip olduğunda, örneğin kendi ölümüyle karşı karşıya geldiğinde ortaya çıkar. Birçok tarihi atıf bulunur. En dikkat çekicisi, Leonardo da Vinci tarafından yapılanıdır: savaştan önce kan terleyen bir asker, umulmadık biçimde ölüm cezasına çarptırılan insanların yanı sıra İsa’nın Gethsemane bahçesinde dua ederken hematidroz yaşaması gibi İncil hikayelerini betimlemesi.

Hematidroz nadir olsa da birçok bilinen vaka mevcut. Ter bezlerinin etrafında ağ şeklinde çoklu kan damarları bulunur. Büyük stresin baskısı altında damarlar sıkışır. Sonra kaygı geçerken damarlar çatlama noktasına kadar genişler. Kan, ter bezlerine gider. Ter bezleri bol miktarda ter ürettiği için kanı yüzeye iterek terle karışık damla damla kan gelmesine neden olur.

Hematidrozun başka nadir tıbbi durumlardan da meydana geldiği bildirilmiştir ama yoğun korkunun varlığı önemli sayıda vakayı açıklar.

Vücut üzerindeki etkileri , şiddetli kaygıdan, hem kan hem de ter kaybından kaynaklanan kuvvetsizlik ve hafif ila orta düzey dehidrasyondur. Başka bir etkisi de cildin hassas ve incinebilir hale gelmesi, böylece herhangi baskı ve darbenin normalden daha acı verici olmasıdır.