Eğer kan dolaşımınız güçsüzse kısa bir uçak yolculuğu bile huzursuzluk yaratabilir. Uçağa binen birçok kişide bacakta kramp, ayaklarda uyuşma, eklem tutulması ve şişlik yaşanır. Ancak biraz planlama ile sorunları önlemek mümkündür. Eğer kan dolaşımınız bacak ülserlerine sebep oluyorsa seyahate çıkmadan önce doktorunuzla görüşün.

Zayıf dolaşım damarların sertleşmesi, yüksek kolesterol seviyesi ve az egzersiz sonucunda ortaya çıkabilir. Uçuş sırasında dar bir koltukta oturmanız gerekir. Mecburen hareketsiz kalmak zayıf dolaşımın belirtilerini geçici olsa da kötüleştirebilir. 6 ila 8 saat arasında uçuyorsanız önlem alarak derin ven trombozu veya akciğer ambolisi gibi durumları önleyebilirsiniz. Bunlar nadir olsa da mümkün olan rahatsızlıklardır.

Rahat, destekleyici ayakkabılar ve varis çorapları giyerek bacaktaki dolaşım iyileştirilebilir. Normal çoraplar veya külotlu çorap kan akışını engelleyebilir. Bunlar yerine 15 – 25 mm kalınlıkta varis çorabı giyin. Uçuş sırasında ayaklarınıza masaj gerekebileceği için kolay çıkan ayakkabılar tercih edin. Bağcıklı ayakkabılar giyerseniz ayaklarınız uçuş sırasında şişebilir.

Rezervasyon yaparken durumunuzu belirtip koridor tarafındaki veya önü daha açık olan koltukları tercih edin. Koridor tarafında oturursanız bacaklarınızı esnetebilir ve uçuş sırasında ayak egzersizleri yapabilirsiniz. Uçuştan önce C ve E vitaminleri alarak kan dolaşımını destekleyin.

Uçuş sırasında egzersiz yapmak kanın akmasına yardımcıdır. Ayak parmaklarınızı uzayıp, ayaklarla daire çizmek gibi basit hareketler yardımcı olur. Uçuş sırasında bacak bacak üstüne atarak oturmayın. Uçuş öncesinde ve sırasında bol bol su için. Alkol, uyku hapı veya çok şekerli içecekler tüketmeyin. Her iki saatte bir ayağa kalkıp 5 dakika yürüyün. Uçuş görevlisine durumunuzu ve birkaç dakika egzersize ihtiyacınız olduğunu anlatın. En azından tuvalete gidip gelene kadar yürümek bile faydalı olacaktır. 

Doç. Dr. İsmet Tamer

kalp kapakcıkları metal olan ve kan sulandırıcı kullanan kişiler HERBALİFE NİTEWORKS VE HERBALİFELİNE kullanabilir mi. veya hangi ürünleri tavsiye ed... devamı