Genel Bakış

Kalp yetmezliği hayatınızda büyük değişikliklere yol açar. Üzüntü ve endişeyle baş etmekte zorlanabilirsiniz. Hayattan hala zevk alabileceğinizden şüphe etmeye başlayabilirsiniz. Bu duygularla başa çıkabilmek ve gerektiğinde yardım alabilmek kalp yetmezliği sorunu olan kişilerin hayatını kolaylaştırabilir.

Kalp yetmezliği duygularınızı etkileyebilir. Eskiden yapabildiğiniz birtakım şeyleri artık yapamamak canınızı sıkabilir. Gelecek hakkında endişeleriniz olabilir. Kalp yetmezliğiyle gelen belirtiler, örneğin nefes darlığı, bu endişelerinizi daha da artırabilir.

Bunlar çok sık rastlanan tepkilerdir. Depresyon belirtileri hissediyor veya çok endişeleniyorsanız, doktorunuzla bu konuyu görüşün. Depresyon ve anksiyete terapisi, ilaçla tedavi edilebilir.

Ayrıca, “iç sesinizi” değiştirerek kendi kendinize yardımcı olabilirsiniz. “İç sesiniz” durumla nasıl başa çıktığınıza dair kendi kendinize söylediklerinizdir. Olumsuz düşünceler kendinizi daha kötü hissetmenize yol açabilir. Düşüncelerinizi değiştirmek duygularınızın da değişmesini sağlayabilir.

Stres

Stres

Kalp yetmezliğinin getirdiği zorluklar stresi artırabilir. Stres, kalp yetmezliğiyle yaşamayı iyice zorlaştırabilir. Stres ayrıca uykunuzu etkileyerek depresyonla anksiyeteyi artırabilir. Bedeninize, zihninize ve ruhunuza faydalı olabilecek birkaç öneri:

  • Kademeli kas rahatlatma egzersizleri
  • Vaktinizi planlama
  • Kararlı ve olumlu davranarak stresi azaltma
  • Rahatlatıcı nefes egzersizleri
  • Rahatlamak için bir rehber eşliğinde hayal kurma
  • Meditasyon yapma
  • Rahatlatıcı yoga egzersizleri

Destek

Destek alma

Dostlarınızdan ve ailenizden gelen duygusal destek kalp yetmezliğiyle baş edebilmenize yardımcı olabilir. Kalp yetmezliği destek gruplarına katılmayı deneyebilirsiniz. Doktorunuza, oturduğunuz bölgede ne tür bir destek alabileceğinizi sorun.

Sizinle aynı sorunları paylaşan insanlarla bir araya gelmek kendinizi yalnız hissetmemenizi sağlayabilir. Eğer utangaç biriyseniz veya böyle toplantılara katılmak hoşunuza gitmiyorsa, internet üzerinden destek almayı deneyebilirsiniz. İnternet üzerinde insanlar yüz yüze konuşmasalar da, duygularını paylaşarak bir grup oluşturabiliyorlar.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı