Hepatit C ve Otoimmün Rahatsızlıklar Arasındaki Bağlantı

Hepatit C, Beslenme ve Egzersiz

Çoğu kitap ve web sitesinin aksine, kanıtlanmış bir hepatit C beslenmesi veya egzersizi yok. Ama tedavi vaat eden programlara ihtiyatlı yaklaşmak kadar, doğru beslenip egzersiz yapmanız da gerekli.

Hepatit C’yle egzersiz veya doğru beslenme hakkında kesin veri yok ama uzmanlar, kişilere bunları önerir. Egzersiz, özellikle de tedavinin neden olduğu depresyon varsa kendilerini daha iyi hissettirir. Sağduyulu şeyler genelde işe yarar.

Hepatit C’yle Doğru Beslenme

Ne yemelisiniz? Sağlıklı olmak için herkesin beslendiği gibi beslenmek. Bol bol sebze meyve yiyin ve yağlarla şekerleri azaltın. Daha akılcı bir beslenme isterseniz, önce doktorunuzla gözden geçirin. Hepatit C’li bazı kişiler daha az acıkır. Sizde de böyle olursa, azar azar ve sık sık yemeyi deneyin.

Hepatit C ve Egzersiz

Hepatit C’liyseniz, egzersiz sizi daha güçlü hissettirebilir ve peginterferon tedavisinin neden olduğu depresyonu hafifletebilir.

Elbette, hepatit C’yle uğraşırken canınız bir koşu bandında hoplamayı istemeyebilir.

Hepatit C’nin en önemli belirtilerinden biri yorgunluktur. Bazı kişiler bitkinlik hissedebilir ve egzersiz fikri pek mantıklı gelmez. Fakat egzersiz hepatit C’li insanlarda gerçekten fark yaratır.

Alkol ve Hepatit C

Alkol tek başına karaciğere zarar verebilir, hepatit C’li insanlardaysa özellikle tehlikelidir. Ne var ki, doktorlar alkol tamamen mi bırakılmalı yoksa sadece azaltılmalı mı diye tartışır.

Bazı doktorlar, her türlü alkolü bırakmanız gerektiğini söyler. Bazı vakalarda sadece sınırlandırma yeterlidir. “Güzel bir yemeğin yanında bir kadeh şarap veya bir maçta bir bira içmek isterseniz sorun yok,” der uzmanlar, ama hepatit C’li birinin düzenli içki içmemesi gerektiğini de vurgularlar.

Alkol içmeli misiniz, içebilirseniz ne kadarı güvenli, diye doktorunuza sorabilirsiniz.

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhaba hocam 8 senedir kronik hepatit b hastasıyım engelli raporu alabilirmiyim? Alırsamda % kaç rapor oranı verirler?... devamı