Hipnoz kelimesi Yunanca’da "uyku” kelimesinden türemiştir. Hipnoz altındaki kişi derin bir rahatlama hisseder. Bu farklı bilinç halinde negatif davranış veya alışkanlıkları modifiye etmek adına verilen önerilere çok açıktır.

Kilo vermek için hipnoza karar verdiyseniz bir hipnotisti ziyaret edebilir veya kendinizi hipnoz edebilirsiniz. Hipnotist size kilo verme maceralarınız hakkında soru soracak ve sizi rahatlamış bir hale yönlendirecektir. Bilinçaltınız en alıcı hale geldiğinde gelecekteki davranışlarınızı ve yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek üzerine önerilerde bulunacaktır. Ayrıca size tedaviye evde devam edebilmeniz için bazı metotlar da öğretebilir.

Kendinizi hipnoz etmeye karar verirseniz vücudunuzu ve zihninizi rahatlatmak adına takip edeceğiniz bir senaryoyu okumanız, dinlemeniz veya kaydetmeniz gerekir. Rahatladıktan sonra olumlamaları tekrarlayabilir veya kendinize başka olumlu öneriler yapabilirsiniz.

Profesyonel bir hipnotiste giderseniz genellikle 4 ila 10 ziyarette sonuçları görmeye başlarsınız. Bu genellikle kişiye ve çözmek istediğiniz probleme bağlıdır. Kendi kendini hipnoz edenler için üç hafta boyunca günlük seanslar önerilir. Çocuklar genellikle daha çabuk sonuç alırlar.

Hipnozun en hafif derecesi olan alfa hali gün içinde herkesin birçok kez girdiği bir haldir. Hayallere dalınca veya bir kitap okurken ya da film izlerken daldığımızda bu duruma gelmiş oluruz. Alfa halinde kişi önerilere cevap vermeye çok daha açık olur.

Birçok klinik çalışma hipnozun zayıflamada etkisini incelemiştir. Bir çalışmada 60 kilolu kadın hipnozla kilo vermeye çalışmış, gruptakiler ortalama 8 kilo zayıflarken bir kontrol grubundakiler sadece çeyrek kilo vermiştir. Bir başka çalışmada 109 kişi kilo problemleri için davranış terapisi almış, bir grup ise hipnozu kullanmıştır. 9 hafta sonra iki grup da kilo kaybetmiş ama 8 hafta ve 2 yıl sonraki takip araştırmalarında hipnoz alanların kilo kaybetmeye devam ettiği, diğerlerinin ise durumunun çok az değiştiği görülmüştür.

Hipnozun kilo vermeye, özellikle de davranış modellerini düzeltmek için kullanılınca yardımcı olacağı üzerine kanıtlar vardır. Herkeste etkili olacağı garanti olmasa da sağlıklı bir diyet ve egzersizle birleştirildiğinde güvenli bir alternatif terapidir. 

Dyt. Sanem APA

15 yaşındayım boyum 1.64 kilom 60 sizce kilom normal mi? bacaklardaki selülit çıkması doğal mı , doktora gitmelimiyim, nasıl kurtulabilirim?... devamı