Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerine göre, aylık ortalama kilo kaybı, 4 kilogram civarında olmalıdır. Bunun dışında çok genç olan ya da spor yapan veya aktif bireylerde aylık kilo kaybı 6 kilograma kadar ulaşabilir ve bu da sağlıklı kabul edilebilir.

Bundan daha hızlı kilo vermek, kesinlikle yağ dokusundan gerçekleşmeyeceği için oldukça sağlıksızdır. Çünkü süreç içinde hem metabolizma yavaşlar, hem de su ve kas dokusundan kayıplar arttığı için vücutta bazı sağlık sorunları baş gösterebilir. Şok diyetlerle, yani kalorisi düşük diyetlerle verilen hızlı kilolar, vücuda mutlaka daha fazla miktarda ve daha kısa sürelerde geri dönerler.

Ayrıca safra kesesi taşı, sindirim sistemi sorunları, dolaşımla ilgili problemler, tansiyonla ilgili dengesizlikler de şok diyetlerin sonucunda meydana gelebilir. Bu diyetlerin sağlık açısından yarattığı diğer bir sakıncası da ani kalp krizi riskinin artmasıdır. Bu da ani ölümlerle sonuçlanabilecek bir durumdur.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı