Eğer partnerinizi horlarken çıkardığınız gürültüden dolayı rahatsız ettiğinizi düşünüyorsanız veya partnerinizin horlama gibi bir sorunu varsa sizler için hazırladığımız horlamayı engellemenin püf noktalarına bir göz atmalısınız.

İdeal Uyku Pozisyonu Belirmek
Yapılan araştırmalar horlamaların uyku esnasında yatakta alınan pozisyonlara göre arttığını ve azaldığını göstermektedir. Eğer sırt üstü yattığınızda daha çok horladığınızı düşünüyorsanız sağa veya sola dönerek uyumanızda fayda var.

Yastıklara Dikkat
Eğer birden fazla yastıkla yatıyorsanız boynunuzdaki eğim nefes akışını etkileyebilir bu da horlamaya neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca tek yastık veya yastıksız yatmaya kendinizi alıştırın.

Kilonuza Dikkat Edin
Yapılan araştırmalar obezite ve horlama arasında yakın bir ilişki olduğunu kanıtlıyorlar. Bu yüzden eğer kilo probleminiz varsa bir diyetisyene başvurarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeli ve dengeli beslenerek ideal ağırlığınıza kavuşmalısınız. Bu şekilde horlama probleminiz de ortadan kalkabilir.

Uyku Öncesi Alkolden Uzak Durun
Uzmanlar uyumadan 5 saat önce alkol tüketimine son verilmesi gerektiğini aksi takdirde horlama problemini tetikleyebileceğini vurgulamaktadırlar. Bu nedenle eğer horlama probleminiz varsa uyku öncesi alkol tüketmeyin!

Sigaradan Uzak Durun
Eğer sigara bağımlısıysanız horlama probleminizin olması kuvvetli bir ihtimal ancak horlama probleminizi çözmek istiyorsanız öncelikle sigarayı azaltmalı veya bırakmalısınız. 

Burun Açıcı Sprey/Bant
Eğer grip olduğunuz için veya burnunuzun yapısıyla alakalı nefes almanızı zorlaştıran bir durum varsa burun açıcı spreyleri veya burun bantlarını tercih ederek horlama probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.
Odadaki Nem
Horlamayı tetikleyen havadaki kuruluk odadaki nem oranını arttıran elektronik cihazlarla ortadan kaldırılabilir.

Op. Dr. Emir Perviz MİRZAOĞLU

merhaba 2 yaşında bir kızım var ve horlaması var siz o yaş çocuk muayenesi ve tedavisi yapıyormusunuz... devamı