Nedir

Uluslararası Oftalmoloji dünyasının senelerdir üzerinde çalıştığı ve son 20 yılın en önemli buluşu saydığı, 40 yaş sonrasında ortaya çıkan yaşa bağlı yakını görme kusuru (presbiyopi) tedavisinde başarı oranı yüksek "Intra-Stromal Presbiyopi " tedavisi, bir Türk doktorunda yer aldığı ekip tarafından Colombia''da geliştirildi.

Uzun yıllardır üzerinde çalışılan bu yöntem, dünyada ilk kez İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Bölüm Başkanı Op. Dr. Sinan Göker ile Lasik Yöntemini miyop, astigmat ve hipermetrop amaçlı geliştiren doktorlardan Bogata''lı ünlü göz doktoru Dr. Luis Ruiz tarafından geliştirildi. Dr. Sinan Göker, 1997 yılında da Dr. Ruiz''den göz ameliyatlarında ikinci bir yöntem olarak kullanılan Lasik tekniğini öğrenmiş ve Türkiye''de ilk kez kendisi tarafından uygulanmıştı.

Yaklaşık olarak 6 aydır Dr. Luis Ruiz ve Op. Dr. Sinan Göker tarafından ABD''de 300 hasta üzerinde uygulanan "Intra-Stromal Presbiyopi Tedavisi" sonrası yapılan takiplerde hiçbir gerileme görülmedi, enfeksiyona rastlanmadı.

Farkı

Bu yöntemin diğer yöntemlerden farkı nedir?

Dünya''da başarı oranı yüksek olan presbiyopi tedavisi Intra-Stromal Presbiyopi Tedavisi’ne kadar bulunamamıştı. Mono görüş, CK ya da Q Mode Lasik gibi çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiş fakat hiçbiri presbiyopi tedavisinde başarıya ulaşamamıştır. Bu tedaviden bazılarında uzağı net gören sağlam gözün görüş açısı bozularak miyoplu hale getiriliyor ve hastanın yakını görmesi sağlanıyordu bazılarında ise korneanın elektrik akımıyla yakılması gibi bazı yöntemler uygulanıyor ve sonrasında yan etkiler ile karşılaşılıyordu.

Uygulaması

Intra-Stromal Presbiyopi Tedavisi nasıl uygulanıyor?

Bu yöntem dünyada sadece Dr. Sinan Göker tarafından geliştirilmiş olan Femtec- Femtosecond cihazı ile yapılır. Kornea içine femtosecond lazer uygulanarak yapılan bu tedavi yaklaşık 15 sn sürüyor. Hasta tedavi sürecinden yarım saat sonra da taburcu olabiliyor.

Diğer uygulanan yöntemlerin aksine, korneada kesi, flap kaldırma ya da tıraşlama gibi müdahaleler yapılmadığı için hasta ağrı ya da enfeksiyon gibi yan etkilerle karşılaşmıyor.

Kimlere Uygulanıyor

Intra-Stromal Presbiyopi tedavisi kimlere uygulanıyor?

Bu yöntem tüm presbiyopi hastalarının yanı sıra miyop, astigmat ve hipermetrop tedavisi için de uygulanmaktadır. Bu yöntem daha önce katarak tedavisi olmuş ya da lazer ameliyatı geçirmiş hastalara da uygulanabilmektedir.

Belirtileri

Presbiyopi nedir, Bulgu ve Belirtileri nelerdir?

Presbiyopi, 40 yaş sonrasında ortaya çıkan, daha önce hiç göz problemi yaşamayanlar da dahil olmak üzere yaşa bağlı gelişen yakını görme sorunudur.

Presbiyopi gelişmeye başladıktan sonra kişi okuduğu kitabı, dergiyi veya bir menüyü okuma mesafesi olan 35-40 cm. daha uzakta tutma ihtiyacı duyar. Bulanık görmenin yanında okurken baş ağrısı, göz ağrısı, yorgunluk ve uyku hali olur.

Sebepleri

Presbiyopi''nin sebepleri nelerdir?

Bildiğimiz Miyop, Astigmat ve Hipermetrop''tan farklıdır. Gözümüzün içindeki merceğin (lensin) şekil değiştirerek yakındaki cisimleri net görme yeteneği vardır. Gözümüzü bir fotoğraf makinesi gibi düşünün, tek bir objeyi uzak veya yakında netleştirmek için makinenin objektif ile ileri-geri ayar yaparak objeyi net görmeyi sağladığımız gibi, lensimizin yeri sabit olduğundan şekli değişerek net görmemizi sağlayacaktır.

Lensin etrafında "silien cisim" denilen bölgedeki kaslar kasılıp gevşeyerek lensin şeklini değiştirir. Bu olaya akomodasyon denir. Yaş ilerledikçe akomodasyon yeteneğimiz azalır. Lensin esnekliği ve elastikiyeti, "silien cisim" kaslarının kasılabilme yeteneği azalır. 60 yaş civarında yok olur. Örneğin 20 yaşında bir insanın 12 diyoptri civarında uyum yaparak 8 cm kadar yakın bir objeyi net görebilirken, 45 yaşında ki bir insanın akamodasyon 4 diyoptri ye inen ve ancak 25 cm ve ötesindeki cisimleri net görür. 50 Yaşında akamodasyon 2 diyoptriye 50 cm ve ötesi olarak ortaya çıkar. Özet olarak pirespiyopi'' ye, yaşa bağlı fizyolojik bir değişim diyebiliriz.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Presbiyopi ameliyatı olmak istiyorum Konya'dan gelececeğim ücretini öğrenmek istiyorum... devamı