RK olarak da bilinen radyal keratotomi, miyopluğu düzeltmek için göze uygulanan cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyat hafif ila orta yakını görememe vakalarını düzeltmek için kullanılır. Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi RK'de de, hasta için en iyi seçim olup olmadığına karar vermek için işlemden önce değerlendirilmesi gereken bazı riskler vardır. Bir cerrah, hastanın bilinçli bir karara ulaşmasına yardımcı olmak için bireysel durumuyla ilgili riskleri ve yararları anlatabilir.

Bir radyal keratotomi işleminde, hastaya lokal anestezi verilir ve cerrah, kornea ortasından kenarlarına doğru uzanan bir dizi radyal kesi yapar. Genel bir kural olarak bu kesiler oldukça derindir. İyileşme süreci boyunca, kesiler korneanın kenarları boyunca şişkinleşmesini sağlar ve merkezi düzleştirerek hastanın görüşünü düzeltir. Hemen sonrasında hasta araba kullanamayacak ve ulaşım düzenlemesine ihtiyaç duyacak olsa da, radyal keratotomi bir ayakta tedavi işlemidir.

Genelde, ameliyat bir seferde sadece tek bir gözde uygulanır. Ameliyat edilen göz iyileşirken diğer göz de bir kontakt lensle düzeltilir. Hasta birkaç gün ağrı ve bulanık görme şikayetleri yaşayabilir. Gözdeki istikrarsızlık bir yıla kadar devam edebilir ve göz tam olarak kararlı hale gelmeden araba kullanmak tavsiye edilmez. Takip randevuları sırasında, cerrah düzelmenin nasıl olduğunu değerlendirebilir ve diğer gözün ameliyatı için önerilerde bulunabilir. RK ameliyatının bir gözdeki sonucunun diğer gözdekini belirlemeyeceğini belirtmek gerekir.

Radyal keratotomiyle düzelme garanti edilmez. Göz fazla düzeltilebilir, bu durumda hasta uzağı görememeye başlar ya da düzelme miyobun kalıcı olmasına yol açacak şekilde yetersiz olabilir. Bazen, bu sorunu gidermek için RK ameliyatından sonrası düzeltici lensler takmak gerekebilir. Radyal keratotominin diğer komplikasyonları, enfeksiyon, rüptür, perforasyon ve haleler, yıldız patlamaları ve parlamalar gibi kalıcı görme sorunları olabilir.

Radyal keratotominin ilginç yan etkilerinden biri, Everest Dağı'na tırmanırken dağcılardan birinin görme sorunları yaşamasıyla tamamen tesadüf eseri keşfedildi: Görünüşe göre, bu operasyonu geçiren hastalarda yüksek rakımlarda görme sorunları oluşabiliyor. Radyal keratotomi miyop için uygulanan birkaç cerrahi işlemden sadece biridir ve hastalar kendi durumları için neyin en doğru olabileceğini öğrenmek amacıyla seçimlerini bir cerrahla tartışabilir.

İLGİLİ MAKALE

Cumartesi Gecesi Felci