Tedavi

Kafein bağımlılığı tedavisi tıbbi olarak tespit edilmemiştir. Neyin işe yaradığı henüz açık değildir.  Kimileri tedavi merkezlerini işaret etse de kişiler bu işi genellikle kendi başlarına hallederler. Birçok uzman alınan kafein miktarının bağımlıya zaman tanıyarak belli bir süre içinde yavaş yavaş azaltmanın onlara kafein bağımlılığını sona erdirmek için en iyi fırsatı verdiğini düşünür.

Hipnoz, destek grupları, terapi ve danışma gibi geleneksel yaklaşımlar da uygulanabilir seçenekler arasındadır.

Nedir

Yeryüzündeki en yaygın tüketilen psikoaktif madde olan kafein gelişmiş ülkelerde nüfusun yüzde 90’ı tarafından her gün kullanılır. Kültürümüz zihinsel hıza ve canlılığa çok önem verir, bu yüzden kahveyi üzerinde pek düşünmeden tüketiriz. Kahve İstatistik Raporuna göre (2010)  her gün dünyada 400 milyon fincandan fazla kahve tüketilir. Batı ülkelerinin dışında çay, en az kahve kadar yaygın bir içecektir.

Kafein tüketiminin büyük bir kısmı kahve yoluyla olsa da, kafein birçok başka gıdada (çay, çikolata, kola ve diğer içecekler) ve reçetesiz satılan ilaçlarda bulunur.

Alışkanlık Yapıcı Özellikleri

Kafeinle ilgili zorluklardan biri, birçok insanın kafeini bir nikotin veya alkol gibi bağımlılık yapıcı bir madde olarak görmemesinden kaynaklanır. Oysa sabah “uyanma kahvesi”nin herhangi bir başka bağımlılık yapıcı madde kadar etkisi vardır, gece boyunca kahve içilmesi kafein yoksunluğunu belirtilerine neden olur.  Halbuki, iyi bir gece uykusundan sonra bir insanın ihtiyaç duyabileceği en son şeyin uyandırıcı bir madde olması gerekirdi.

Aslına bakılırsa kahve tüketiminin nedeni kahve içmeye düşkün bir kişinin zihinsel uyanıklılığındaki eksikliktir. Dikkatin ve enerjinin gidip gelmesi o kadar da normal bir şey değildir, bu sadece bir kafein bağımlısının işaretidir. Sürekli kahve tüketimi olmadığı zaman enerji düşüşleri ve zihinsel uyanıklık o kadar iniş çıkış yaşamaz. Kafein de tıpkı diğer maddeler gibi kendi sorunlarını yaratır ve tıpkı diğer maddeler gibi, “çare” aynı maddeden daha fazla tüketmektir.

İyi Haber

İyi haber şu ki kafein ve kahve/çay bağımlılığı birçok insanda çok kolay tedavi edilen bir şeydir. Günlük kahve tüketimini azaltmak, kafeinsiz kahve içmek veya kafeinsiz kolaya geçmek kadar basit olabilir bu. Yalnızca birkaç gün sonra kafein ihtiyacı azalıp yok olur. Kafein yoksunluğunun daha ciddi etkileri kıyasen azdır, baş ağrısı ve depresif ruh hali listenin başını tutar.

Yoksunluk belirtileri, bunların kafein bağımlılığının sonucu olduğunu anlayanlar için idare edilmesi kola şeylerdir. Maddenin üzerinizdeki etkisini anlayarak, biraz kızmanız size maddenin vücudunuzdan çıkması için gerekli iki üç günlük süreyi kazandırır.

Kahve ve kafein bağımlılığın bu kadar yaygın olmasının asıl nedeni belki de toplumun onu kabul etmesidir. Radarımız kafeini görmez. Bunun çaresi eğitimdir. Bağımlılık yapıcı maddeler arasında en güçlüsü bilgidir.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Merhaba Dr. Hanim. Benim 8 aylik oğlum var ve çalışıyorum. Annem bakıyor kendisine ve anneannesinde yatılı kalıyor. Pazartesi akşamı bırakıyorum, cuma... devamı