Araştırmacılar, bir kadının menopoz öncesi doğurganlık süresini tahmin edebilmelerini sağlayan bir kan testi geliştirdiler.

Kan testi; kadınların yumurta hücrelerinin üretildiği yumurtalıkların fonksiyonlarını belirleyen Anti-Müllerian Hormonu (AMH) adlı hormonun seviyesini ölçmektedir. Test, 20 yaşındaki kadınların bile ne zaman menopoza gireceğini tespit edebilmektedir. Çalışma süresince menopoza giren 63 kadının, kan testi yoluyla sadece dört aylık hata payıyla menopoza girme yaşları tespit edilmiş, maksimum hata payı ise 3-4 yıl olarak belirlenmiş.

Endokrin Araştırma Merkezinin Reprodüktif Endokrinoloji Bölümü araştırmacıları bulgularını Roma’da bulunan Avrupa İnsan Üreme ve Embriyolojisi Derneğine bildirmiştir.

Bulgular, kadınların aile planlamasına yaklaşımları üzerinde etkili olabilir. Araştırmacılar bu çalışmanın,  menopoz yaşı tahmini için istatistikî bir model sağlamak amacıyla, nüfus bazlı ilk araştırmalardan biri olduğunu belirtmişler.

Kan örneklerinden alınan serum içerisindeki AMH konsantrasyonunu tek bir kez ölçerek, menopoz yaşını tahmin etmek için bir model geliştirdiklerini belirten araştırmacılar, “Bu modeli kullanarak, değişen serum AMH konsantrasyonundan, doğurganlık dönemlerinin farklı zamanlarında, kadınların ortalama menopoza girme yaşını tahmin ettik. Modelimizin öngördüğü menopoz yaşının, gerçek menopoz yaşına uygun olduğunu çalışma esnasında menopoza giren 63 kadından oluşan bir alt grup üzerinde gösterebildik.” ifadelerini kullandılar.

Kan Testi ile Menopoz Tahmini

Tahran Lipit ve Glikoz İnceleme Merkezi tarafından 1998’den günümüze kadar sürdürülen çalışmanın sonuçları; 20 ila 49 yaşındaki 266 kadından alınan kan örneklerine dayandırılmıştır. Çalışma sırasında araştırmaya katılan kadınlardan her üç yılda bir yeni kan örneği alınmasının yanı sıra araştırmacılar, katılımcıların sosyoekonomik durumları ve doğurganlık geçmişleri hakkında bilgi toplamışlar. Ortalama menopoz yaşı 52 olarak belirlenmiş.

Araştırma ekibi tespitlerini şöyle sıraladı:

•          4.1 ng/mL veya daha düşük AMH seviyeleri, 20 yaşındakiler için erken menopoz habercisi (45 yaşından önce).

•          3.3 ng/mL AMH seviyeleri 25 yaşındakiler için erken menopoz habercisi.

•          2.4 ng/mL AMH seviyeleri 30 yaşındakiler için erken menopoz habercisi.

20 yaşında en az 4.5 ng/mL, 25 yaşında 3.8 ng/mL ve 30 yaşında 2.9 ng/mL AMH seviyeleri bulunan kadınlarda menopozun 50 yaşına girdikten sonra başlaması bekleniyor.

Çalışmalardan elde edilen sonuçların, kadınların doğurganlığının menopoza girmeden yıllar önce kontrol edilmesine imkan sağladığını söyleyen araştırmacılar; örneğin 20 yaşındaki bir kadında 2.8 ng/mL AMH serumu konsantrasyonu bulunması halinde 35 ila 38 yaşlarında menopoza gireceğini öngördüklerini belirttiler.

Araştırmacılar, bu bulguların doğrulanması için daha fazla çalışma gerektiğini, ancak kan testinin doğurganlık süresini değerlendirmek üzere önemli bir tanılama aracı olabileceğini ve takvim yaşından daha doğru yanıt verebileceğini ifade etmektedirler.

Kaynak: European Society of Human Reproduction and Embryology

 

Uzm. Dr. Şale KUTSAL YILMAZ

Benim yüzümde önceden kalan sivilce izleri olarak tahmin ettiğim açıklar var kan toplamış gibi görünen.kendiliğinden geçermi yoksa bunun için bir teda... devamı