Perimenopozda saç dökülmesi, vücudun menopoza hazırlandığı süreçte bazı hormonların yapımını yavaş yavaş durdurmasıyla hormon seviyelerinde oluşan şiddetli dalgalanmanın bir sonucudur.

Hormon düzeyleri azalır veya artarken bir dizi farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Sorun her kadının aynı belirtileri göstermemesi, bazılarında ise hiç bir belirtinin ortaya çıkmamasıdır. Eğer anneniz perimenopozal belirtiler yaşıyorsa sizin de bunları yaşama olasılığınız yüksektir.

Sıcak ve soğuk basması, düzensiz adet döngüleri, duygudurum değişiklikleri, uyku bozukluğu, hafıza problemleri, idrar tutamama ve kaçırma, cilt değişiklikleri, cinsel istek azalması, kalp çarpıntısı, saç dökülmesi ve eklem ağrıları yaşayabilirsiniz.

Perimenopozda Saç Dökülmesi ve Kuru Cilt

Perimenopozda başka hiç bir belirti olmaksızın saçınızın aniden dökülerek seyreldiğini farkedebilirsiniz. Bu durum, çoğu zaman tiroit işlevinin azalmasından kaynaklanır. Bunun sebebi vücuttaki değişiklikler nedeniyle artan stres de olabilir. Farzedin ki iyi uyuyamıyorsunuz ya da uykusuz uzun zaman geçiriyorsunuz, bu durum vücudunuzu çok gergin bir hale getirir.

Bu hale geldiğinizde kaçmak ya da dövüşmek için gerekli bölgelere kan sağlanırken zorunlu olmayan bölgelere kan akışı yavaşlar. İnsanların saçlarını bir silah olarak kullandığı görülmemiştir ya da vücut bu şekilde görmez, bu nedenle kafa derisine kan akışı yavaşlar ve saç köklerini beslemez.  Saç dinlenme safhasındadır ve eski saç döküldükten sonra yeniden büyüme gerçekleşmez. Seyrelmenin sebebi budur. Değişimi üç aya kadar farketmeyebilirsiniz, fakat bundan sonra her geçen gün daha fazla döküldüğünü görürsünüz.

Bu zaman aralığında cilt kuruluğu da oluşur. Bunun sebebi de diğer belirtilerle aynıdır; yeniden üretimi sağlayan hormonların ve beraberinde kolajen üretiminin azalması. Bu, derideki temel yağ asitleri ve besinlerin önemli ölçüde azaldığı bir dönemdir.

Perimenopoz sırasında saç dökülmesinin önlenmesi ve tedavisi

Hormon replasman tedavisi uygulanırken, iyi bir beslenme programı perimenopozda saç dökülmesi sırasında her zaman yararlıdır. Tüm gerekli doğal takviyeleri içeren tam gıdaları seçin. Şeker ve şekerli ürünleri azaltın. Besin takviyeleri uykusuzluk gibi bazı belirtilerin hafiflemesine de yardımcı olur.

Sık ortaya çıkan ve perimenopozal saç dökülmesine başka bir nedeni olan stresi, meditasyon ve spor merkezlerinde azaltmaya çalışın. Yoga genellikle perimenopoz dönemindeki kadınlar için çok faydalıdır.

Eğer azımsanmayacak derecede saç dökülmesinden endişeleniyorsanız, bunun sadece vücudunuzdaki değişimden kaynaklandığını düşünmeyin. Saç kaybına neden olabilecek birçok farklı koşul ve hastalık vardır. Daha ciddi bir durumunuz olmadığından emin olmak için her zaman öncelikle doktorunuza danışın.

 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı