Kanser hastalarının kemiklerinde bir sorun varsa, mutlaka bu duruma uygun bir yatak kullanmak gereklidir. Fakat böyle bir durumu olmayan hastalar en rahat ettikleri yatağı kendileri belirleyip, yatabilirler. Bundan kaynaklı bir sorun yaşanmaz. 

Eğer hastada bir uykusuzluk durumu yaşanıyorsa bu kullanılan yatak, yastık gibi eşyalardan değil, hastanın huzursuzluğu ve son derece normal olarak hissettiği şiddetli korkudan kaynaklanır. 

Hastanın kendini iyi hissetmesi 

Eğer hasta iyi bir tedavi alıyorsa, tedavinin başlamasının ardından geçen her gün daha iyiye doğru gelişim gösteriyorsa, tedavinin olası yan etkileri bir yana bırakıldığında kendisini daha sağlıklı hissettiğini söylüyor ve bu durum yapılan muayene ve tetkiklerle de doğrulanıyorsa rahatlıkla uyur. 

Örneğin akciğer kanseri bir kişi daha rahat nefes almaya başlamışsa veya beyin tümörü olan bir kişinin çevresindeki gelişmeleri algılayışı normalleşmeye, karşılaştığı kişileri tanımaya başlamışsa, bulanık görme, çift görme gibi şikayetleri ortadan kalkmışsa iyileşeceğini, tedavisinin doğru yapıldığını bilerek endişe yaşamaz ve huzur içinde uyur.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Hocam kanser hastalarında genel olarak ağrı nasıl olur?... devamı