Vardenafil, cinsel işlev bozukluğu yaşayan erkekler arasında iktidarsızlık ve erken boşalmayı tedavi etmek için reçeteyle verilir. Vardenafil, siklik guanozin monofosfat (cGMP) adlı kimyasalın cinsel ilişki sırasında penise kan sağlayan damarların boyutlarının küçülmesine neden olmasını önleyen fosfodiesteraz tip 5 (PDE5) inhibitorleri adlı ilaç sınıfındadır. Bu, penisin cinsel etkinlik sırasında yetecek kadar uzun süre kanla dolu kalmasını sağlar. Genelde, cinsel etkinlik başlamadan 60 dakika önce tek bir tablet alınır.

Vardenafil iktidarsızlık yaşayan bütün erkekler tarafından alınmamalıdır. Bir kalp rahatsızlığı için ilaç alan erkeklere genelde bu iktidarsızlık hapı yazılmaz çünkü iki ilaç birleşip tansiyonda yaşamı tehdit eden bir düşüşe neden olabilir. Mevcut karaciğer veya böbrek hastalığı olan bazı erkekler, organa ek hasar riskinden dolayı vardenafil almamalıdırlar. Önceki altı ayda inme geçirmiş erkeklere de bu ilaçtan almaları önerilmez.

Vardenafilin hafif yan etkileri yaygındır. Onu alan çoğu erkek bulantı, yüz kızarması, ishal ve baş dönmesi yaşarlar. Başka dikkat çeken yan etkileri sırt, karın veya göz ağrısıdır. Kas ve eklem ağrısı bazı erkeklerin ilacı almayı bırakmasına yol açabilir. Bazı erkeklerde kaşıntılı, kırmızı döküntü meydana gelebilir.

Vardenafilin acil tıbbi değerlendirme gerektirebilen birkaç yan etkisi vardır. Çarpıntı ve hızlı kalp atışı doktora hızla bildirilmelidir. Ani bir işitme kaybı veya kulak çınlaması da tıbbi bir uzmanı ziyaret etme nedeni olacaktır. Birden görüş bulanıklaşırsa ciddi bir reaksiyon belirtisi olabilir ve hemen bildirilmelidir.

Nadiren, ilaç bir erkeğin dört saat veya daha uzun süre ereksiyon halinde kalmasına neden olabilir. Bu duruma priapizm denir. Kan dolu penis dokusu çok ağrılı hale gelir. Priapizm tedavi edilmezse kalıcı iktidarsızlığa yol açabilir.

Vardenafil alırken herhangi bir zamanda alerjik bir reaksiyon meydana gelebilir. Alerjik reaksiyonun belirtileri yüzün, boğazın ve dilin şişmesidir. Şişme, nefes alma zorluğuna yol açabilir. Ani bir kızarıklık veya döküntü de bir alerjik reaksiyon belirtisi olabilir. Bu belirtileri yaşayan her erkeğin acil tıbbi tedaviye ihtiyacı vardır.

Bazı ilaçlar kan dolaşımındaki vardenafil düzeylerinin yükselmesine neden olabilir. Bunlar arasında eritromisin antibiyotiği bulunur. Vardenafilin atılmasını engelleyen başka ilaçlar indinavir, ketakonazol ve itrakonazoldur. Bu iktidarsızlık ilacını alan erkeklerin, diğer ilaçlarla dengelemek için dozajı daha düşük bir düzeye indirmeleri gerekebilir.

İLGİLİ MAKALE

Tadalafil nedir?

Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ

merhaba hocam vajinoplasti ve labioplasti amelyatları aynı anda yapılırmı iyileşme süresi nedir vede ikisnin beraber ameliyat ücreti nedir acaba şimdi... devamı