Kapsaisin fark edilir "ısısı” olan her besinde veya sebzede bir biçimde bulunur. Baharat yemeklerinize sadece lezzet değil sağlık da katabilir.

Daha acı daha iyidir

Kimyasal bileşen kapsaisin renksiz ve kokusuz olmasına rağmen, genelde kırmızıbiberlerle ilişkilendirilir. Hayalet biber ve yeni taçlandırılmış Smokin’ Ed’s Carolina Reaper gibi kırmızıbiberler doğal olarak bulunan en yüksek kapsaisin miktarlarının bir kısmını içerir. Bir biberdeki kapsaisin miktarı Scoville endeksi kullanılarak ölçülür, burada saf kapsaisin 16.000.000’da derecelendirilir. Dünyanın en acı biberleri sadece 1,5-1,6 milyon Scovilles’e kadar çıkabilir. Jalapeno ve arnavutbiberi sırayla yaklaşık 8000 ve 50000’dir. Baharatlı yiyeceklere yeni başlayanlar için, küçük başlayın ve toleran s arttıkça daha fazla ısı ekleyin, her zaman daha fazla ekleyebilirsiniz ama öğünü aşırı acıyla mahvetmeyin.

Ağrıyı azaltır

Kapsaisinin kimyasal yapısı ağrıya duyarlı sinir uçlarının uyarılmasına neden olur, yutulduğunda veya cilde sürüldüğünde acı veya yanma hissedilmesinin sebebi budur. Gerçek yanma meydana gelmese de uyarılan nöronlar, beyne acı hissini ileten P Maddesi adında bir nörotransmitter salıverir. Bu kapsaisin ilkesi, P Maddesinin miktarını azaltıp beyne giden ağrı sinyallerinin sayısını düşürerek doğal bir ağrı kesici olarak değerini göstermiştir. Kapsaisin kremleri artriti, hatta sinir ağrısını hafifletmede de harikadır.

Sağlıklı kilo kontrolü

Kapsaisin tüketimi vücut ısısında geçici bir artışa yol açar ve vücudu karbonhidrat oksidasyonundan yağ oksidasyonuna geçirir. Muhtemelen bu yüzden arnavutbiberi bir öğünden sonra kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Dahası, kapsaisin alımı sizi daha hızlı tok hissettirerek kalori ve yağ alımını azaltır, kilo vermek veya beslenme değişiklikleri yapmak için mükemmeldir. Farelerde bir çalışma, kapsaisin ince bağırsağa ulaştığı anda kahverengi yağ metabolizmasında bir artış gösterdi. Kahverengi yağ metabolizması enerji tüketiminin artması ve genel vücut yağının azaltmasıyla ilişkilidir. Yağ vermek isteyen biri için, hem kalori azaltma hem de enerji tüketiminin artması kapsaisin alımıyla başarılabilir.

Kanseri öldürebilir

Şaşırtıcı biçimde, kapsaisin alımına dair en umut vaat eden araştırma kanserle savaşma özelliğidir. Prostat kanserler tümörlerinin kapsaisine maruz kaldığında küçüldüğü de ileri sürülmüştür. Başka bir çalışma, onun akciğer kanser hücrelerini ve pankreas kanser hücrelerini yakındaki dokuya zarar vermeden yol edebileceği bulundu. Kapsaisin bu kanser hücrelerini, apoptoz yani hücre intiharına uğratmak için hücrelerdeki mitokondriyi tetikleyerek öldürür. Bu konudaki araştırmalar sürüyor.

Bu akşam yemeğinize baharat katın

Markete gidip biraz kırmızıbiber almakla başlayın. Hoş bir sıcaklık için çoğu yiyeceğe birkaç tutam serpilebilir. Ne kadar çok eklerseniz yiyeceğinizin tadını değiştirmeden o kadar ısındığını fark edeceksiniz. Soğuk havalarda biraz acı biber veya başka şeyleri eklemek ocağınızın ateşini sürdürür ve olağan kış kilosu almayı önlemeye yardımcı olabilir.

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı