Karpal Tünel Sendromu Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

Karpal tünel sendromu, tekrarlanan zorlama yaralanmaları arasında en yaygın olanlardan biridir. Karpal tünele tam olarak neyin yol açtığı hakkında birçok gerçek, yanlış, doğru bilinen yanlış, kavram yanılgısı ve anlayış bulunur. Bu rahatsızlıktan mustarip olup olmadığınızı kesin anlamanız için karpal tünel hakkında yaygın olarak doğru bilinen yanlışlardan bazılarına aşağıda değinilmiştir:

Yanlış 1: Ameliyat karpal tünel sendromunu %100 tedavi etmenin tek yoludur.

Karpal tünel ameliyatı için bıçak altına yatarken %10 başarısızlık oranı mevcuttur. Ameliyatı tercih etmeden önce egzersiz rehabilitasyonu denenmesi önerilir.

Basit karpal tünel egzersizlerinin yapılması birçok karpal tünel vakasında oldukça etkili olabilir. Ayrıca ameliyat sonrasında 3 ay kadar hissizlik söz konusu olabilir.

Yanlış 2: Karpal tünel yalnızca ofis çalışanlarını veya el işleriyle uğraşanları etkiler.

Doğrusu şudur ki, karpal tünelden şikayetçi olan birçok insan hiçbir zaman bir ofiste çalışmamış veya el işleriyle fazla uğraşmamıştır.

Yanlış 3: Bütün el ağrıları karpal tünel sendromu anlamına gelir.

Karpal tünelin el ağrılarının büyük çoğunluğundan sorumlu olabileceği doğrudur ancak kırık bir parmak, tendonit, artrit vb de ağrıya neden olabilir. Karpal tünel teşhisi bir doktor tarafından konulmalıdır.

Yanlış 4: Karpal tünel, yoğun bilgisayar kullanımına bağlı olarak günümüzde daha çok yaygınlaşmıştır.

Karpal tünelin tarihçesine ve ilk kez ne zaman teşhis edilerek isimlendirildiğine bakarsanız, 1800’lü yıllarda tanımlandığını görürsünüz.

Elin karpal tünel bölgesinde ilk ameliyatsa 1930’lu yıllarda gerçekleştirilmiştir.

Yanlış 5:  Karpal tünel sendromu ameliyatının %100 başarı oranı bulunur.

YANLIŞ!  Ameliyat gerçekleştikten sonra bile karpal tünelin nüksetmesi alışılmadık bir durum değildir. Nadir görülür ancak karpal tünel bölgesinde bol miktarda yara dokusu olan ciddi karpal tünel vakalarında yeniden görülmesi mümkündür.

Bir kez daha söylenmelidir ki, karpal tünel ameliyatı yöntemini ancak karpal tünel ağrınızı geçirebilecek diğer her şeyi denemiş olmanız halinde tercih etmeniz önerilir. Ameliyat son çare olmalıdır.

 

Op. Dr. Sinan GÖKER

tünel görme hakkında detaylı bilgi alabilir miyim ?... devamı