Keneler, insanlar için özellikle kedi ve köpek gibi hayvanlarla bir arada bulunan bebekler için çok tehlikeli olabilirler. Diğer birçok kan emici gibi keneler de hastalıkları kurbanları arasında yayabilirler ve bu hastalıklardan bazıları çok ciddi olabilir. Bu nedenle kene ısırmalarından kaçınmak ve birinin ısırılması durumunda keneyi dikkatli bir şekilde deriden çıkarmak ve ayrı bir yerde saklamak gerekir, böylelikle en iyi tedavi imkanı sağlanabilir.

Yalnızca birkaç türünün tehlikeli olabilecek hastalıkları taşıdığı bilinmesine rağmen dünya genelinde yüzlerce kene türü bulunuyor. Keneler tipik olarak çalılık ve ormanlık yerlerde, kanlarından beslenmek üzere sıcakkanlı memelilerin üzerine atlayarak yaşarlar. Çoğu kene ısırması insanlar kamp yaparken, dağa tırmanırken, ormanda iş yaparken veya bahçede çalışırken meydana gelir.

Başlangıçta kene ısırması tipik olarak kaşıntılı tahrişe ve iltihaplanmaya sebep olur. Bazı insanlar, keneler ile ilişkili belli proteinlere olan hassasiyetleri yüzünden kene alerjisi olabilir ve kurdeşenden solunum güçlüğüne bir dizi belirti gösterebilirler. Kene ısırmasının aynı zamanda deride yarık açan herhangi bir tür yaralanmada olduğu gibi enfeksiyon kapma olasılığı vardır. Eğer kenenin bazı kısımları ısırığın içinde kalmışsa ısırığa çok iyi bakılsa bile bunlar da enfeksiyona yol açabilir.      

Bakteriyel bir enfeksiyon tarafından meydana gelen Lyme hastalığı (Borreliosis) muhtemelen kenelerle ilgili en meşhur sağlık sorunlarından biridir. Ancak keneler aynı zamanda kayalık dağlar benekli ateşi, Colorado kene ateşi, anaplazmoz, tülaremi, erlihiyoz, powassan, babeziyoz gibi hastalıklara ve keneden geçen ensefalit virüsüne neden olabilir. Bu hastalıklar bir dizi belirtiye ve sağlık sorunlarına neden olabilir ve dünyanın bazı bölgelerinde keneleri özellikle tehlikeli hale getiren bu hastalıklar orada bulunan kene nüfusuna özgüdür.

Eğer birisi bir kene tarafından ısırılmışsa, parazitin ve ağız kısmının tamamen çıkarıldığından emin olmak için cımbızla dikkatli bir şekilde kenenin alınması gerekir. Bunu yapmaktan rahatsız olan insanlar doktora yardımcı olması için danışabilirler. Kenenin vücudu küçük bir kapta veya torbada tutulmalıdır. Isırığın iltihaplanmaya veya belirtilerin enfeksiyonun ortaya çıktığına işaret etmesi durumunda kenenin vücudu bir mikroskop altında incelenebilir. Kene ısırması sıcak su ve sabun yardımıyla temizlenmelidir ve herhangi bir tahriş veya iltihaplanma belirtisi ile düzgün bir tedavi için ısırığın üzerinden gözümüzü ayırmamamız gerekir.

Kene ısırması keneleri geri püskürten ve lokal uygulanan spreyler yardımıyla ve kenelerin vücuda tutunmasını zorlaştıracak şekilde vücudu tamamen kaplayacak kalın, ağır kıyafetler giyerek önlenebilir. Ormanda yapılan bir geziden sonra keneleri uzaklaştırmak için kıyafetler doğru düzgün çırpılmalı ve saçlar iyice fırçalanmalıdır ve hayvanlar da kene ısırması işaretlerine dair düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu parazitler özellikle koltukaltları ve dirsekler gibi derinin sıcak, karanlık yerlerinde bulunur, vücudun bu tip yerlerinin dikkatle incelenmesi önemlidir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba ben yasemin yirmi yasindayim 9 11 arası gozlerimde hasar var yedi yıldır gözlük kullanıyorum lazer yaptirmak istiyorum bunu tehlikeli olup olm... devamı