Nedir

İnsan büyüme hormonu (HGH) yağ yakmak ve kas kütlesi kazanmak için yardımcı mıdır? Büyüme ve gelişmeyi destekleyen, doğal olarak üretilen bir hormon, diyet yapan birinin rüyasını gerçekleştirebilir mi?

Daha kolay kilo vermek için çözüm arayışı, bazı insanların insan büyüme hormonu (HGH) hapları, tozları ve enjeksiyonları kullanmasına yol açıyor.

Birkaç küçük çalışmada yağ kaybı ve kas kazanımıyla HGH enjeksiyonlarının bağlantılı olduğu görüldü. Ama görülen değişiklikler düşük düzeyde (sadece birkaç kilo), fakat riskler ve olası yan etkiler için aynı şey söylenemez. Uzmanlar, HGH’nin kilo vermek için kullanımının sağlık kurumları tarafından onaylı olmadığı konusunda uyarıyorlar.

Nasıl İşler

HGH Nasıl İşler?

HGH hipofiz bezi tarafından çocuklarda büyüme ve gelişmeyi hızlandırmak için üretilir. Aynı zamanda hayat boyunca, doku onarımı, kas gelişimi, beyin işlevleri, enerji ve metabolizma gibi bazı vücut işlevlerini sürdürür.

HGH üretimi gençlik yıllarında zirveye ulaşır ve yaş ilerledikçe yavaş yavaş azalır. Çalışmalar obez yetişkinlerde normal ağırlıktaki yetişkinlere göre daha düşük seviyelerde olduğunu ortaya koymuştur. Bu düşük HGH seviyeleri bazı insanları, HGH seviyesini artırmanın, özellikle obezlerde kilo kaybını artırıp arttırmayacağı konusunda meraklandırıyor.

HGH aynı zamanda bir kas yapıcı olarak da ün kazanmıştır ve kullanımı olimpiyatlar ve benzeri spor karşılaşmalarında yasaklanmıştır. Ancak, atletik performansı artırdığına dair çok az kanıt vardır.

HGH’ye Olan İlgiyi Eski Çalışmalar Arttırıyor

Kilo vermek için HGH kullanımına ilgi, 1990 yılında New England Journal of Medicine dergisinin yapay HGH enjeksiyonlarının hiçbir diyet ya da egzersiz olmaksızın, kas kütlesinde yüzde 8,8 artış ve vücut yağlarında yüzde 14 azalışa neden olduğunu gösteren çalışmasından kaynaklanıyor. Bu çalışma umut verici gibi görünmüş olsa da, daha sonra yapılan birçok çalışmada böyle bir fayda görülmedi.

2003 Mart ayında, New England Journal of Medicine dergisi, sonraki çalışmaların iyimser olmak için hiçbir sebep sağlamadığını belirterek alışılmadık bir adım attı ve 1990 yılındaki çalışmanın yanlış kullanıldığını ilan etti.

Buna rağmen, 1990 yılında yapılan bu çalışma hala internette kilo vermek için HGH satışlarında kullanılıyor.

Küçük Değişiklikler Ama Kilo Kaybı Değil

HGH eksikliğine bağlı bir hipofiz hastalığı olan erişkinlere HGH takviyesi verildiğinde, vücudun kompozisyonu gelişir (artan kemik ve kas kitlesiyle azalan yağ depoları).

Ancak, obezlerde HGH’nin kilo kaybındaki etkinliğinin değerlendirildiği bir analizi beraber yürüten araştırmacılar, obezlerde kilo kaybına neden olmayacağını söylüyor.

“Aldığımız sonuçlar vücut kompozisyonunda küçük iyileşmeler, vücut yağlarında küçük bir azalma ve kas kütlesinde artış olduğunu, fakat ağırlıkta değişme olmadığını gösteriyor... Diğer önemli değişiklikler, bireyde gerçek bir hipofiz hastalığından kaynaklanan büyüme hormonu eksikliği olduğu zaman görülür,” diyorlar.

Bir başka çalışmada HGH tedavisinin yağ kütlesinde küçük bir azalma ve kas kütlesi artışıyla bağlantısı olduğu bulundu, ama vücut ağırlığında bir değişiklik yoktu. Araştırmacılar, HGH’nin obezlerde etkili bir tedavi olmadığı sonucuna vardı ve daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ayrıca, Amerikan Klinik Endokrinologlar Derneği obez hastalarda HGH kullanımının tavsiye edilmediği konusunda uyardı.

Riskleri

Haplar ve Tozlar: Riskli ve Pahalı

HGH genellikle haftada bir kez, enjekte edilebilir şekilde verilir ve sadece bir doktor reçetesiyle kullanılabilir. HGH enjeksiyonlarının büyüme hormonu eksikilği olan yetişkin ve çocuklarda, organ nakli geçirenler için ve AIDS’le ilgili kas yıkımına uğrayan hastalar için kullanımı onaylanmıştır.

HGH hapları ve tozları pazarlayan şirketler, ürünlerinin enjekte edilebilenlerle aynı etkilere sahip olduğunu iddia ediyor. Ama HGH sadece enjekte edildiğinde etkili oluyor.

Bilim insanları diyor ki: “HGH bir proteindir ve enjekte edilmez, ağız yoluyla alınırsa mide içinde sindirilir. Bunun yanında, FDA tarafından test edilmemiş ya da onaylanmamış herhangi bir ilaç risklidir, çünkü güvenli, saf, steril olup olmadığı ya da neyin tanıtıldığı bilinmiyor ve gerekli de değildir.”

FDA, HGH’yi maliyeti (aylık yaklaşık 1.000$), insülin direnci ve diğer yan etkilerin alevlenme potansiyeli ve güvenilirliğiyle ilgili uzun süreli çalışmalar olmayışı gibi nedenlerle kilo vermek için onaylamadı.

HGH alan sağlıklı yetişkinler kendilerini, eklem ve kas ağrısı, kol ve bacaklarda şişlik, karpal tünel sendromu ve insülin direnci gibi rahatsızlıkları yaşama riskine atıyorlar. Yaşlılarda bu belirtiler daha da belirgin.

Sonuç

Sonuç

Kilo verme, kas geliştirme ya da yaşlanmayı geciktirmesi için HGH kullanımı deneysel ve tartışmalıdır. HGH enjeksiyonlarının belli bir ölçüde yağ depolanmasını azalttığı ve kas büyümesini artırdığı düşünülmektedir, fakat çalışmalar bunun güvenli ve etkili bir kilo verme yöntemi olmayacağını göstermiştir.

Daha fazla araştırma HGH’nin kilo vermek için kullanımının uzun vadeli güvenliği ve etkinliğini gösterebilene kadar kullanmaktan kaçınmak akıllıca olur.

Ne yazık ki, konu kilo vermeye gelince hiçbir sihirli formül yoktur. Sağlıklı kilo vermek daha az kalori alarak bunları fiziksel aktiviteyle yakmak demektir.  Paranızı daha fazla meyve, sebze ve iyi bir çift spor ayakkabı almak için saklayın.

Doç. Dr. Orhan ÇELEN

Mide katlama ameliyatı yapıyor musunuz? Ben 1.93 boyunda 124 kiloyum. Çevremde mide ameliyatı olan da başka yöntemlerle kilo veren bir çok tanıdığım v... devamı