Hızlı Ve Güvenli

Sıkı ve garip diyetlerden bıktınız mı? Hızlı kilo vermek için bu sağlıklı tavsiyeleri uygulayın.

Şunu defalarca duymuşsunuzdur: Moda diyetler kalıcı kilo kaybı sağlamaz. Peki, gerçekten hızlı kilo vermeniz gerektiğinde ne yapacaksınız? Amacınız, bir anma toplantısı, düğün ya da başka özel bir olay için yeni bir kıyafet içine girmek olduğu zaman, Limonata Diyeti,  Lahana Çorbası Diyeti ya da Martha’s Vineyard Detoks Diyeti gibi sıkı diyetlerin verdiği sözleri kulak ardı etmek zordur.

Peki, yeni zarif bir görünüşle arkadaşlarınızı ve ailenizi şaşırtmak için hızla 10 kilo vermenin nesi yanlış?

Gerçek şu ki, doğru şekilde yaptığınız sürece hızla kilo vermenin yanlış olan hiçbir yanı yok.

Uzmanlar, “Teoride, herkes bir doktor gözetiminde dikkatli bir beslenme ve haftada 7 saatten fazla, çok sıkı egzersiz içeren bir egzersiz planı yaparak haftada 10 kilo verebilir,” diyor.

Ancak, her şeyi bırakıp kilo vermek için kendinizi kampa sokamıyor olsanız bile, sağlıklı bir beslenme ve bolca egzersizle, güvenle haftada 1,5 kilo ya da daha fazla verebilirsiniz.

Aslında, özel bir gün sonrasında da sürdürebileceğiniz bir kilo verme programı uyguladığınız sürece, bir düğün ya da toplantıda harika görünme hedefi mükemmel bir motivasyon aracı olabilir.

Ama görünüşünüzde değişiklikler yapmak için, ileriyi planlamanız ve bunun için yeterli zamanı ayırmanız gerekiyor.

“O özel günden önce 10 kilo vermek için bir hafta öncesine kadar beklemeyin.”

Nasıl Hızlı Kilo Vereceksiniz

Kilo vermek basit bir matematiksel formüldür: Aldığınız kalorilerden fazlasını yakmanız gerekir. Uzmanlar, genellikle daha az kalori alma ve fiziksel aktiviteyi artırmayla birlikte, kalori alımını günde 500 kalori azaltmayı tavsiye ediyor. Bir hafta içinde, bunun yaklaşık 0,5-1 kiloluk yağ kaybı sağlaması gerekir.

Eğer daha hızlı kilo vermek istiyorsanız, daha az yiyip daha fazla egzersiz yapmanız gerekir. Sonuç: Günde 1050 ila 1200 kalori ve bir saat egzersiz (ama güvenlik için bu kalori seviyesinin çok altında inmeyin). Bu tip bir planda ilk hafta 1,5-2,5 kilo ya da eğer 120 kilonun üzerindeyseniz daha fazla kilo vermeyi bekleyebilirsiniz.

Uzmanlara göre, “Bu planı uygulayanlar her hafta diyet sayesinde 1 kilo, egzersiz sayesinde 0,5 kilo, hatta gerekirse daha fazlasını verebilir. Çünkü vermeniz gereken yağ miktarı fazlaysa bunu vermek daha hızlı olur.

Tuz ve nişastayı sınırlı tutarsanız, başlangıçta daha fazla kilo verebilirsiniz.

“Sodyumu azaltır ve nişastayı keserseniz, vücuttaki sıvıyı ve sıvı tutulumunu azaltırsınız, bu da başlangıçta 2,5 kiloya kadar sıvı vermenizi sağlar.”

Diyet

Hızlı Kilo Vermek İçin Diyetler

Kilo vermek söz konusu olduğunda, çoğunlukla kalori hesabı yapılır. Uzmanlar, günlük kalorilerinizi, 1050 kalorinin altına inmemek şartıyla (bu en düşük seviyeyi evde güvenle uygulayabilirsiniz), vücut ağırlığınız için kilo başına 14 kalori azaltmanızı tavsiye ediyor (örneğin, 100 kiloluk biri için 1400 kalori). Diyetisyenler daha tipik olarak günde en az 1200 kalori öneriyor.

Nişastayı (hatta sağlıklı tam tahıllar), eklenmiş şekeri, et ve süt ürünlerindeki hayvansal yağları azaltmak da öneriliyor. Hızlı kilo vermek için, diyet yapanlar çoğunlukla meyve, sebze, yumurta akı, soya ürünleri, derisiz tavuk göğsü, balık, kabuklu deniz ürünleri, yağsız süt ürünleri ve yüzde 95 yağsız et yemeli.

Kalorileri kontrol etmenin, alınan toplam yağı azaltmak gibi başka yolları da vardır, ama uzmanlar bunun tavsiye edilen kilo verme programından daha zorlayıcı olabileceğini düşünüyor.

Diğer uzmanlar, çok su içmek, bolca protein yemek ve bir yemek günlüğü tutmak gibi tavsiye edilen taktiklerden yana görüş bildirdi.

“Kas kaybını önlemek ve yağ kaybını artırmak için yeteri kadar protein alın, bunu yemeklerinize eşit olarak dağıtın.”

Amerikan Diyetetik Derneği sözcüsü şunları öneriyor:

  • Tok hissetmenize yardımcı olması için bol bol düşük kalorili sebze yiyin.
  • Bol su için, böylece açlığı susuzlukla karıştırmazsınız.
  • Evinizi cezbedici yiyeceklerden arındırın.
  • Sıkıntıdan yememek için kendinizi meşgul edin.
  • Bir masada otururken sadece bir tabaktan yiyin.
  • Her zaman günde üç öğün ve bir atıştırmalık yiyin, öğün atlamayın.

Uzmanlar günlük olarak tartılmanın ve yediklerinizi takip etmenin odaklanmanıza yardımcı olacağını söylüyor.

“Bir peçete üzerine yazıp daha sonra bunu atmanızla sonuçlansa bile, yazmak kendinize karşı sorumlu olmakla ilgilidir ve kilo vermek için çok etkili bir yoldur.”

Aslında kilo vermenize yardımcı olmasa bile, büyük günden bir ila üç gün önce rezene tohumu, zencefil, maydanoz, nane, ananas ve ballı yoğurt yemek şişkinliğinizin azalmasına ve karnınızın daha düz olmasına yardımcı olabilir.

Egzersiz

Hızlı Kilo Vermek İçin Egzersiz Yapmak

Şu anda egzersiz yapıyor olsanız bile, hedef hızlı kilo vermekse, uzmanlar bunu daha yoğun hale getirmeniz gerektiğini söylüyor. Bir çalışma, kilo vermek için günde bir saate yakın orta yoğunlukta egzersiz yapmanın gerekli olduğunu gösterdi.

Bu, özel gününüze kadar, uzmanların haftada altı saat kardiyo egzersizi yapma tavsiyesine uyuyor.

“Kardiyo egzersiz kalorilerin çoğunu yakar, bu yüzden hızlı kilo vermek için idealdir, ama devamında haftada birkaç saat kuvvet antrenmanı eklemeniz gerekir.” Yağların çoğunu yakmak için, ısınmadan sonra ter atmaya ve antrenman boyunca terlemeyi sürdürmeye çalışın.

Neredeyse herkes bunu günde bir saat yapabilir, ama antrenmanın yoğunluğu o anki zindelik durumunuza bağlıdır. Uzmanlar yaralanmayı önlemek için egzersiz yoğunluğunu giderek artırmanızı öneriyor.

Kardiyo yapamadığnız zaman, haftada en az iki kez kuvvet egzersizi yaparak bütün büyük kas gruplarınızı çalıştırmanız ve günde en az 15.000 adım kadar yürümeniz (saymak için bir adımsayar alın) tavsiye ediliyor.

Egzersiz rutinini iki katına çıkarmayı önerenler de var: “Bir sabah ve bir akşam egzersizi yapın, eğer günde iki kez yapmak için zamanınız yoksa yaptığınız antrenmanlarda daha fazla kalori yakmaya çalışın.”

Başka bir seçenekse aralık çalışması yapmaktır. Yeni hazırlanmış bir plan, az zamanda daha fazla kalori yakmak için antrenmanlarınıza yüksek yoğunluklu aralıklar eklemenizi teşvik ediyor.

“Aralık çalışması zamanın tamamını yoğun olarak geçirmek zorunda kalmadan daha sıkı çalışmanıza olanak verir ve zamanla daha fazla yaptıkça, kalori yakmak daha kolay olur.”

Moda Diyetler

Moda Diyetler ve Sıkı Diyetler

Birçok kişi ve hızlı bir şekilde kilo vermek için gerekli olan sıkı egzersizleri yapmak için zaman bulamaz ve moda diyetlere yönelir. Ama unutmayın ki, bir diyet planı gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen gerçek olamaz. Bu yüzden, haplar, laksatifler, açlık veya iksirlere yönlendiren ve haftada 1-1,5 kilodan daha fazla kilo kaybı sözü veren programlardan sakının.

Gerçek şu ki, günde 1050 kaloriden daha az almak ters teper, çünkü etkin bir şekilde egzersiz yapabilmek için güçlü kaslara ihtiyacınız var.

Uzmanlara göre, “Çok az kalori aldığınızda yağla beraber değerli olan kasları da kaybedersiniz, bu yapabileceğiniz en kötü şeydir çünkü metabolizmanızı yavaşlatarak egzersizin yoğunluğunu ve süresini artırmanızı zorlaştırır.”

Peki, ya reçetesiz diyet hapları? Saygın uzmanlar bunları tavsiye etmiyor.

“Diyet hapları etkisiz ya da son derece tehlikelidir ve tavsiye edilmez.”

Sonuç nedir? Zayıflama uzmanları hızlı kilo verdiren herhangi bir diyetin moda diyetler gibi değil, uzun vadeli ve sürdürülebilir bir plan olması gerektiğinde hemfikir. Aç kalmak ya da 1050’nin altında kalori almak, bir doktor gözetiminde değilseniz, uzun vadede sağlıksızdır.

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Kalp kapakları çökelmişse ne yapılır ve nasıl önlem alınır riski nekadardır... devamı