Çok Kilo Vermek

Şu anda çok kilolu ya da obezseniz sağlıklı bir kiloya ulaşma olasılığının çok uzak olduğunu hissediyor olabilirsiniz. Ama bunu başarabilirsiniz. Faydaları çok büyük olacaktır.

Peki, nasıl başlamalısınız? İşte kilo verme ve diyet konusunda önde gelen, obez insanların zayıflamasına yardım konusunda oldukça deneyimli uzmanların söyledikleri.

Hazır Olma

Bu Kez Kilo Vermeye Gerçekten Hazır Olduğumu Nasıl Bilebilirim?

Eğer sebeplerinizi bir kağıda yazmaya ve başlangıç tarihi belirlemeye hazırsanız, tekrar denemeye hazırsınız demektir. Bir kez başladığınızda, kilonuzu konrtol etmekten hiç vazgeçmemeye karar verdiğinizde savaşı yarı yarıya kazandığınızı düşünüyorum.

Geçmiş başarısızlıkların sizi tekrar denemekten vazgeçirmesine izin vermeyin. Kilo veren hemen hemen herkesin daha önce birçok başarısız denemesi olmuştur. Kilo vermek için doğru yolu bulmak, sonunda evleneceğiniz kişiyi bulmak gibidir. Muhtemelen yolda birkaç kurbağa öpmek zorunda kalırsınız. Bu nedenle geçmişteki kilo verme denemelerinizi çıkmaz sokak gibi görmeyin. Onlar sadece nihai başarıya giden yoldaki aşamalar.

Dikkat etmeniz gereken bazı pratik şeyler var. Takip edeceğiniz kurallara bağlı kalmanız ve kendinize destek sağlamanız gerekiyor. Planınızı takip etmek için nasıl zaman bulacaksınız? Sağlık çalışanları, aileniz ve arkadaşlarınızın da dahil olduğu bir destek sisteminiz var mı?

Zayıflama Programı

Bir Zayıflama Programına Başlamadan Önce Bir Doktoru Görmek Gerekir Mi?

Eğer kronik bir hastalığınız yoksa veya düzenli ilaç almıyorsanız, obez olsanız bile, bir kilo verme programına başlarken tıbbi gözetim gerekmez. Kitapçılarda yüzlerce diyet kitabı vardır. Gerçekten aşırı düşük kalorili diyet (500 kalori civarı) yapmak riskli olabilir, kimse gerçekten bunları uygulamaz zaten.

Ancak, doktorunuzun destek sisteminin bir parçası ve ideal bir yaşam koçu olması gerekmiyor. Doktorunuz kaydettiğiniz ilerlemeyi izlemenize yardımcı olabilir ve harici bir hesap verme sorumluluğu sağlayabilir.

Başarılı Yöntemler

Başarılı Şekilde Kilo Vermek İçin Çok Farklı Yollar Olduğunu Düşünüyor Musunuz?

Başarılı bir şekilde kilo vermek için tek bir iyi plan olduğu düşüncesi yanlıştır. Bu sanki tek bir iyi renk veya bir müzik türü var demek gibi bir şey. Her birey için tabii ki en iyi diyetsel yaklaşım olabilir. Ama çok geniş bir yeme stratejileri yelpazesi, onlarca özgün yaklaşım var, her biri de kilo vermek ve genel sağlık için yararlıdır. En önemli şey bağlı kalabileceğiniz bir yaklaşım bulmaktır, çünkü başarının sırrı diyetin türü değil ona bağlılıktır. 

İyi planların bazı ortak özellikleri vardır. Bunlar çoğunlukla bir beslenme günlüğüyle kalori sayma, sıkı bir yeme planına %90 bağlılık ve haftada yaklaşık yedi saat egzersizdir.

Güvenli Egzersiz

Güvenli ve Ağrısız Egzersiz Yapmanın Yolları Nelerdir?

Hemen hemen bütün insanlar fiziksel olarak yürüme yeteneğine sahiptir. Eğer fiziksel yönden zayıf bir durumdaysanız bununla başlayın. Mevcut sağlık durumunuz ne olursa olsun, haftada yedi saati hedefleyin. Haftada yedi saat yavaş tempoda yürümeyle başlayabilirsiniz ve yavaş yavaş haftada yedi saat orta tempoda yürüyüşe geçin. Sonunda, koşmaya başlayabilirsiniz.

Eğer kalça veya ayaklarınızla ilgili sorunlarınız varsa, üst vücut egzersizleri faydalı olabilir. Neredeyse herkes 1 ila 1,5 kiloluk dambıl kullanarak faydalı egzersiz düzeylerine ulaşabilir.

Bazı obez insanlar egzersiz yapmayı acı verici bulur ve kısır döngü içinde kalırlar: Çok ağır olduğunuz için egzersiz yapamazsınız, fakat egzersiz yapamadığınız için çok ağır kalırsınız. Bununla baş etmeye çalışın. Birçok durumda, egzersiz yapmak kilo verdikçe daha az rahatsızlık vermeye başlar.

Ne Kadar Çabuk

Ne Kadar Çabuk Kilo Verebilirim?

Eğer gerçekten plana bağlı kalırsanız, iyi bir plan 3-4 ay içinde %10, bir yıl içinde %20 kilo kaybı sağlayacaktır. Daha az hırslı bir çaba genellikle 3-4 ay içinde %5 ve bir yıl içinde %10 kilo kaybı sağlar.

İnsanlar çoğunlukla kilo verme hedefinin haftada 0,5 -1 kilo olması gerektiğini söylüyor. Ama genellikle kısa vadede daha fazla ve uzun vadede daha az oluyor. Birinin başlangıçta haftada 1,5-2 kilo vermesi gerçekten endişe vereci değildir.

Motivasyon

Motivasyonumu Uzun Süre Nasıl Koruyabilirim?

Motivasyonu korumak uzun vadede başarı için çok önemlidir. Başlangıçta, baskülde günlük ya da haftalık değişimleri görerek, daha küçük giysilerin içine sığarak ve görünüşünüzle ilgili iltifatlar alarak ödüllendirilirsiniz. Ama kilo verme hızı kaçınılmaz olarak azalır, bu durumda motivasyon içinizden gelmeli.

Kendinize sürekli vücudunuza neden bakmanız gerektiğini ve neden bu çabaya girdiğinizi hatırlatın. Yazılı bir nedenler listesi oluşturun ve sık sık onlara bakın. Başlangıçtaki kilonuzda çekilmiş bir fotoğraf ne kadar yol kat ettiğinizi hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Planınıza sadık kalmanızda başkalarına güvenmek de yardımcı olabilir. Bu bir kişisel antrenör, sağlık kuruluşu ya da destek grubu olabilir. Onlara ne kadar fazla söz hakkı tanırsanız, karşı o kadar sorumlu hisseder ve büyük ihtimalle kilo vermeye devam edersiniz. Çok kibar olmayan birini bulmak isteyebilirsiniz, genellikle eğitim çavuşu yaklaşımı çok etkilidir.

Ameliyat

Kilo Verme Ameliyatının Benim İçin Doğru Yöntem Olup Olmadığını Nereden Bileceğim?

Bir engeli olmayanlar için kilo verme ameliyatı savunulabilir; ilgili bir sağlık sorunuyla birlikte vücut kitle endeksi 40 veya 35’in üzerinde olanlar bu ameliyatı olabilir. Bu son çare, ama çok etkili. Yine de, sanırım çoğu insan sağlıklı bir beslenme planı ve daha fazla egzersize odaklı bir yöntem denemeyi tercih ediyor.

Duygusal Yeme Bozukluğu

Duygusal Yeme Bozukluğunu Nasıl Aşabiliriz?

Neredeyse hepimiz bazen konfor için yemek yeriz ama bazı insanların daha ciddi duygusal yeme bozuklukları var. İdeal olarak, temelinde yatan sebep ya da stresin çözümü en iyi fikirdir. Birçok psikolog bu alanda uzmanlaşmıştır. Bazı destek grupları da çok yararlı olabilir. Birçokları için, abur cubur ya da diğer tetikleyici yiyecekleri eve sokmamak gibi basit lojistik çözümler bulmak gerçekten işe yarayabilir. 

Kararlılık

Arkadaşlarımın ve Ailemin Kilolu Kalmamı İstediklerini Hissediyorum. Sabotajları Nasıl Önleyebilirim?

Hemen hemen herkes, arkadaşlarınız, aileniz ve doktorunuz, başarılı olmanızı ister. Ama kilo vermeniz bazı kişilerde bazı zararlı tepkileri tetikleyebilir. 

Sağlıksız beslenmek eğlencelidir ve yalnız başımıza oturup yemek yemekten hoşlanmayız. Bunu arkadaşlarımız ya da ailemizle yaparız. Eğer beslenme alışkanlıklarınızı değiştirdiyseniz, etrafınızdaki insanlar için onlara katılmamanızı kabul etmek zor olabilir. Durumu eskiden olduğu şekliyle özleyebilirler. Ayrıca spor salonunda geçirdiğiniz zamandan rahatsız olabilir ya da başarınızı kıskanabilirler.

Bu nedenle kilo verirken bazı sabotajlara maruz kalmaya şaşarmayın. Bazen çabalarınıza zarar veren insanlarla aranıza biraz mesafe koymanız gerekebilir. Ama öncelikle, sağlam durun. Sadece ne kadar ciddi olduğunuzu görmek için sınırlarınızı test ediyor olabilirler. Bu tıpkı küçük çocukların, hangilerinin geçilemez olduğunu öğrenmek için ebeveynlerinin sınırlarını zorlamasına benzer. Bu nedenle sağlam durursanız, göreceksiniz ki birçok insan geri çekilecek ve sizi küçümsemeyi bırakacak.

Sonuçta, insanlar ne yaptığınız hakkında karışık duygulara sahip olabilir. Bunu sadece kilo verme başarısına ulaşırken karşılaşacağınız bir zorluk olarak görün.

Doç. Dr. Orhan ÇELEN

Mide katlama ameliyatı yapıyor musunuz? Ben 1.93 boyunda 124 kiloyum. Çevremde mide ameliyatı olan da başka yöntemlerle kilo veren bir çok tanıdığım v... devamı