Nedir

Karpal tünel sendromu, bilekten geçen medyan sinirin tahriş olmasıdır. Çeşitli nedenleri olabilir. Belirtiler arasında elin medyan sinirin desteklediği bölümünde ağrı, karıncalanma, hissizlik ve güçsüzlük yer alır. Karpal tünel sendromu, altta yatan nedenlere bağlı olarak masaj terapisine olumlu yanıt verebilir.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel, bilekten ele uzanan geçittir ve bağ dokulardan, kirişlerden ve kemiklerden oluşur. Karpal tünel sendromu bileğin karpal tünelinden (bileğin karpal kemikleriyle çapraz karpal kiriş arasındaki boşluk) geçen bağ dokularda ve diğer yapılarda nihai olarak medyan sinirde sıkışmaya ve tahrişe yol açan yangısından (iltihabından) ileri gelir.

Ağrı, elin medyan sinir tarafından desteklenen bölümündeki (başparmak, işaret parmağı ve orta parmakla avuç) belirtilere ilaveten ön kola da yayılabilir.

Sebepleri

Karpal Tünel Sendromunun Sebepleri

Karpal tünel sendromunun en yaygın nedeni tekrarlanan bilek bükülmesidir; bir başka deyişle vücutlarımız aynı hareketleri günlük olarak tekrar tekrar yapmak üzere tasarlanmamıştır. Taleplere yetişme çabasıyla vücut en sık kullanılan yerlerde adaptasyon sağlar, bu da büyümeyle yangıya neden olur. Uzun süreli büyüme veya yangı bağ dokularda veya kirişlerde kronik tahrişe yol açabilir. Karpal tünel sendromunun diğer yaygın nedenleri arasında ödem, kısmi çıkık veya bilekte doğrudan travma yer alır.

Masaj Terapisi

Masaj Terapisi Uygun Mudur?

Başka rahatsızlıklar da benzer sorunlara yol açabileceğinden bu sorunu tedavi etmeye teşebbüs etmeden önce bir doktorun teşhis koyması önemlidir.

Karpal tünel, altta yatan sebeplere bağlı olarak masaja iyi yanıt verebilir. Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi Dokunma Araştırmaları Enstitüsü araştırmacılarının kısa bir süre önce gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre, masaj terapisi sonrasında karpal tünel belirtileri azalmıştır ve kavrama kuvveti artmıştır. Bilek üzerine ve etrafına masaj yapılmalıdır. Eğer belirtiler kötüleşirse masaj derhal sonlandırılmalıdır.

Karpal Tünel Sendromu İçin Masaj Terapisi

Karpal tünel sendromu masajının içeriği, bir masaj terapistinin elin, bileğin ve parmakların bükücü/gerici kasları üzerinde elleriyle çalışacağı ön kol ve el terapisinden oluşur. Bu tür bir klinik tedavi sıkıştırma, ayırma, çapraz lif ovma, nokta tetikleme ve pasif germe içerir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

tünel görme hakkında detaylı bilgi alabilir miyim ?... devamı