Milyonlarca yetişkin tarafından kolesterolü düşürmek amacıyla kullanılan statin ilaçları yeni bir araştırmaya göre katarakt riskini artırabilir. Çalışma Lipitor, Zocor gibi statinler ile katarakt arasındaki bağlantıyı inceleyen bir dizi araştırmanın son halkası. Kataraktlar gözün merceğinin buğulu olmasına sebep olan ve görüşü azaltan bir durumdur. Özellikle de yaşlılarda kataraktlar zayıf görüşün ve körlüğün ana sebebidir.

Güncel çalışma statinlerin kataraktların sebebi olduğunu göstermiyor ancak statin kullanımının katarakt teşhisi konması riskini yükselttiğini belirtiyor. Çalışma Ekim 2001 ile Mart 2010 arasında askeri hastanelerde muayene edilen yaklaşık 14,000 erkek ile kadını, 6,792’şer statin kullanıcısı olan ve olmayan kişiyi inceledi. Statin alan hastalarda, kullanmayanlara oranla katarakt geliştirme riski %27 daha yüksek görüldü.

Sonuçlar hastaları, ilacın faydaları ve zararlarını doktorlarıyla konuşmaya teşvik etmeli. Bu çalışma sebebiyle hiçbir hasta doktoruna danışmadan ilaç kullanımını kesmemelidir. Statin ilaçları kalp hastalığının tedavisinde ana bir faktördür ve katarakt riskini yükseltmesi, almayı durdurmayı gerektirmez.

Kalp hastalığını önlemenin en iyi yolu yaşam stilini değiştirmektir. Tedavide etkili ilaçların yan etkisi olması beklenir. Bu sebeple hasta mümkün olduğunca sigara ve hareketsizlik gibi kötü alışkanlıkları terk ederek hastalık riskini düşürmelidir.

Bazı uzmanlara göre çalışmanın sonucu kesin olarak algılanmamalıdır çünkü bugüne kadarki farklı çalışmalardan statin kullanımının katarakt oluşumunu engellediğine dair sonuçlar da alınmıştır. Her halukarda statin bir ölüm sebebi olan kalp krizini riskini düşürmektedir. Kataraktlar ise günümüzde ameliyatla etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. 

Op. Dr. Sinan GÖKER

sayın hocam; sağ gözümde katarakt var.görüşümü kısıtlıyor. yakın zamanda ameliyat olmak, ellerinizden şifa bulmak istiyorum. hocam ;bir aydır egzama t... devamı