Kollarınızı kaldırdığınızda cildinizin rengi sizi utandırıyor mu? Bu bölgedeki kararmanın farklı nedenleri olabilse de genellikle ciddi bir sağlık sorunu değildir. Kozmetik tercihlerimizin yanında bazen genlerimiz ya da vücudumuzdaki insülin seviyelerinin artması deride kararmaya yol açabilir. Peki koltuk altı nasıl beyazlatılır

Obezite koltuk altı kararmasının önde gelen nedenlerinden biridir. Çünkü kilo arttıkça insülin direnci yükselir ve bu hormonun üretimi artarak pigment üretimini etkiler. Eğer sebep buysa kilo vermek ve sağlıklı bir kiloyu korumak sorunu çözebilir. Tip 2 şeker hastalığı da koltuk altında kararmanın nedenleri arasındadır ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek bu hastalığı yönetmenin olmazsa olmazlarındandır. Doktorunuzla sizin için uygun diyet ve egzersiz yöntemlerini konuşarak etkili ve kalıcı bir şekilde kilo verme çabalarınıza başlayabilirsiniz. 

Bazen insülin seviyelerini yükselten ilaçların kullanımı koltuk altlarının daha koyu görünmesine neden olur. Bundan şüpheleniyorsanız doktorunuzla görüşerek alternatifleri değerlendirebilirsiniz. 

Sık tıraş etmek veya deodorant kullanımı koltuk altında kararmaya yol açıyorsa alternatif tüy alma yöntemlerini deneyebilir ve doğal, kimyasal içermeyen deodorantlar kullanabilirsiniz. 

Koltuk altı nasıl beyazlatılır dendiğinde retinoid kremleri ya da hapları kullanmak bunun bir yöntemi olabilir. Tretinoin (Retin-A) maddesi deride sertleşme ve koyulaşmanın tedavileri arasındadır. Düzenli olarak kullanıldığında sorunlu bölgelerdeki deriyi daha ince ve açık renkli hale getirebilir. 

Kimyasal peeling işlemi uygulanabilir. Trikloroasetik asit (TCA) kullanan peeling işlemleri derinin üstteki tabakalarını soyarak ölü derileri uzaklaştırabilir. Bu sayede hasar görmüş ve kalınlaşmış deri gider, altından daha yeni ve yumuşak deri görünür olur. Kalsipotriol içeren, D vitamini bazlı Dovonex kremi de deri pigment hücrelerini azaltarak daha aydınlık bir görünüm sunar. 

Koltuk altı nasıl beyazlatılır diye sorduğunuzda hidrokinon, kortikosteroid, azelaik asit veya kojik asit içeren kremler bu amaç için kullanılmaktadır. Bazı lazer terapi uygulamaları bölgedeki pigmentleri uzaklaştırarak derinin renginin daha açık olmasını sağlar. Alfa hidroksi asit ve beta hidroksi asit içeren kimyasal peelingler derinin sertleşmiş ve kararmış tabakasını uzaklaştırabilir. Dermabrazyon ve mikrodermabrazyon denilen işlemler ise cildi derinlemesine temizler ve yüzey tabakasını yeniler. 

Eğer doğal yöntemler tercih ediyorsanız deniz hıyarı özütü, kurkumin ve meryemanadikeni (milk thistle) özütü pigmenti artmış derinin aydınlatılması için kullanılmaktadır. Ancak etkisi henüz kanıtlanmamış bu ürünleri kullanmadan önce doktorunuza veya dermatoloji uzmanınıza danışmanız önerilir.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

1 ay önce sevgilimle anal sex yaşadık hocam ve içime boşaldı çıkardığında hemen bacağımdan aşağı aktı sperm , aktığını gördüğüm an koltuğa oturdum ve ... devamı