Ayak bileği kaşıntısının tedavisi birkaç aşamalıdır. Bu aşamalar şunlardır:

  1. Enfekte olmuş bölgeye buz ya da buz kesesi koyarak kaşıntıyı durdurun. Kaşınan bölgeye soğuk uygulayarak deriyi serinletebilir, kaşıntıyı durdurabilirsiniz. Bu uygulama deriyi tırnaklayarak kaşımayı da önler. Buz kaşınan bölgeye 20 dakikada bir uygulanabilir.
  2. Kaşıntı zencefil suyu ve yulaftan elde edilen karışımla da tedavi edilebilir. Zencefil gingerol denen, yangı, kızarıklık ve de kaşıntıyı azaltan güçlü bir madde içerir. Bu karışım kaşınan bölge ve çevresindeki döküntüleri de tedavi eder. Karışımı kabuğu soyulmuş zencefil köküyle bir fincan çiğ yulafı macun kıvamına gelinceye kadar blenderden geçirerek elde edebilirsiniz. Bu karışımı ayak bileğinize kaşıntı başlar başlamaz ve günde iki kez sürün.
  3. Ayak bileğinize kalamin losyonunu sürün. Bu losyon hızlı etki yapmasının yanı sıra tahriş ve kaşıntıyı azaltarak cildi rahatlatır. Bu losyonu kaşıntı olan bölgeye günde iki kez sürün. Kalamin losyonunu eczanelerde bulabilirsiniz.
  4. Mentol içeren nemlendirici losyon sürün. Nemlendirici losyonların içeriğinde bulunan diğer maddeler gibi mentol de cildi rahatlatıp kaşıntıyı azaltır. Cildin kurumasını ve çatlamasını da önler. Kaşıntı başladığında ve yatmadan önce bu losyonu kaşınan bölgeye nazik bir şekilde sürün. Mentol içeren cilt losyonu kullanın. 
  5. Kaşıntı sorununu çözmek için dermatologa gidin. Dermatolog kaşıntıyı tedavi etme ve size tavsiyede bulunmanın yanı sıra kaşıntının kaynağını da tespit edecektir.

Ayak bileği kaşıntısını antihistamin adlı hapla da tedavi etmek mümkündür. Egzama ve sedef hastalığı için steroid hormonları kullanılabilir.

Ayak bileğine sıcak su, buz ve de epsom tuzu uygulayarak da kaşıntıyı yok edebilirsiniz.

 

İLGİLİ MAKALE

Ayak

Prof. Dr. Muharrem İNAN

her iki ayak bileğinde tendon yırtığı var tedavisi nedir ameliyat şartmı*... devamı