Kumaş ve Renk Seçimi

Mevsimlere göre renk ve kumaş seçimi sağlık açısından önem taşır. Isıyı çeken renkler, hava almayan kalın kumaşlar sıcak havalar için uygun değildir. Bu konuda doğru seçimler yaparak sıcak havaların bunaltıcı etkisini kırabilirsiniz.

Pamuklu Kumaş

Pamuklu kumaş yazın en çok tavsiye edilen kumaş çeşididir. Nem tutma oranı yüksek olduğu için terlemeyi engeller ve hafif bir kumaş olduğu için de daha rahat hissetmenizi sağlar.

Poplin

Bir çeşit pamuklu kumaş olan poplin genelde gömlek tasarımında tercih edilen bir kumaştır. Sıcak havalarda pamuklu kumaşlara alternatif olarak tavsiye edilir. Hafif bir kumaştır ve terlemeyi önler.

 

Şile Bezi

Pamuklu yapısıyla oldukça hafif bir dokusu olan şile bezi yaz mevsimi için idealdir. Genelde tatil için tercih edilen sahil kasabalarında satılan bu kumaşı günlük yaşamınızda sentetik karıştırılan kumaşlar yerine tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Keten Kumaş

 Tuşesi yumuşak ve doğal olan keten kumaş kadın ve erkek giyiminde yaz mevsiminde oldukça tercih edilir. Kimyasal maddelerle keten lifi görünümü kazandırılan kumaşlardan uzak durmalısınız. Çabuk kırışma özelliğinden dolayı günlük yaşamınızda tercih etmiyorsanız pantolon veya etek yerine üst olarak giyebilirsiniz.

 

 

İpekli Kumaş

 İpek kumaş yaza uygun olsa da hassas bir kumaş olmasından ötürü güneşin yoğun olduğu saatlerde kullanmak yerine hafif serin ve gölge yerlerde tercih etmelisiniz aksi takdirde sarımtırak lekeler oluşabilir. Kadın giyiminde genelde elbiseler,eşarplar ve gömleklerde tercih edilen bu kumaş oldukça şık bir görünüm yaratabilir.

 

Sıcak Renkler

Sıcak renklerin enerji seviyeleri yüksektir ve psikolojik olarak sıcaklık hissi yayar. Bu grupta turuncu, sarı ve kırmızı yer alır ek olarak da neon renkleri ekleyebiliriz. Genelde yazın daha renkli kıyafetler tercih etsek de bu renklerin güneş ışınlarıyla harekete geçtiğini unutmamamız gerekir.

Soğuk Renkler

 Soğuk renkler daha soft ve enerjisi düşük renklerdir. Yazın yükselen vücut sıcaklığına iyi gelebilecek rahatlatıcı ve dengeleyici etkisiyle soğuk renkler tercih etmek daha doğru olur. Soğuk renk olarak mavi ve morun varyasyonlarını tercih edebilirsiniz bunlar çivit mavi, lila, pembe ve eflatun gibi renklerdir.Ancak unutulmaması gereken bir nokta vardır o da her rengin sıcak ve soğuk tonları vardır bunu parlaklığına göre ayırt edebilirsiniz.

 

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhabalar hocam 2.06.2016 17:00 tarihinde kayseri göz hastanesi ilasik lazer oldum gözlerim -2 derece civarlarında idi 7.gün olmasına rağmen sağ gözü... devamı