Tıbbi kürtaj bir gebeliği sonlandırmak için ilaç kullanımıdır. Hamileliğin yaklaşık 9. haftasına kadar yapılabilir.

  • Bir tıbbi kürtaj için tipik tedavi programı genellikle birkaç hafta içinde iki doktor ziyareti gerektirir. İlk ziyaret sırasında bir ilaç alınır ve ikinci bir ilaç evde kullanılmak üzere verilir. Vajinal kanama 14 gün kadar sürebilir. İlk tıbbi ziyaretten genellikle 2 hafta sonra, iyleşmenin seyrini görmek ve işlemin işe yaradığından emin olmak için bir takip muayenesi gerekir.
  • Tıbbi kürtajdan önce ve sonra tıbbi bakım fiziksel muayene ve laboratuar testleri, neler olabileceğiyle ilgili bir eğitim, evde bakım talimatları, doktorunuzu ne zaman aramanız gerektiği ile ilgili bilgi ve doğum kontrol planlamasını içerir.

Kürtajla ilgili mevcut ilaçlar şunlardır:

  • Misoprostol. Bu hormon rahim boynunu yumuşatır ve açar (genişletir) ve rahim kasılmalarını tetikler. Tek başına kullanılan Misoprostol gebeliği sonlandırabilir ama gebeliğin ilk üç ayında mifepriston veya metotreksat gibi diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında çok daha etkilidir.
  • Mifepriston ve misoprostol. Mifeprex ya da RU-486 olarak da bilinen Mifepriston, progesteron hormonunun etkilerini bloke eder. Bu, plasentanın büyümesini engeller, serviksi yumuşatır ve rahmi işleme hazır hale getirir. Daha sonra Misoprostol rahmi tüm dokulardan temizlemek için kasılmaları başlatmakta kullanılır.
  • Metotreksat ve misoprostol. Metotreksat plasentanın büyümesini engeller. Bu mifepriston kadar etkili değildir ve gebeliği sonlandırması daha uzun sürer. Daha sonra Misoprostol rahmi tüm dokulardan temizlemek için kasılmaları başlatmakta kullanılır.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

ben 9 gun once (vakumla)kurtaj oldum gebeliym 7 ci haftasinda bos gebelik oldugu anlasildi dusuk yasadm sonra kurtaj oldum kurtaj sonrasi bende 4 gun ... devamı