Nedir

Nedir?

Düşük hapı gebeliği bitiren bir ilaçtır. Düşük hapının tıbbi adı mifepristondur. Progesteron hormonunu bloke eder. Progesteron olmadan, rahim duvarı bozulur ve gebelik devam edemez.
Düşük hapının ardından mizoprostol adındaki başka bir ilaç kullanılır. Bu ilaç, rahmi daraltarak krampa ve düşüğe benzer bir kanamaya yol açar.
Kliniğe en az iki ayrı muayeneyi gerektirir.
Erken bir düşüğe neden olacak ilaçları almak da buna dahildir. (Daha yoğun ve ağrılı bir adet gibi gelebilir.)
İlk muayenede düşük hapı (mifepriston) yutulur.
Mifepriston, progesteron hormonunu bloke eder. Progesteron olmadan, rahim duvarı bozulur ve gebelik devam edemez.
İkinci muayenede mizoprostol tabletleri vajinaya ya kadının kendi ya da bir sağlık uzmanı tarafından yerleştirilir. Mizoprostol, rahmi daraltarak krampa ve düşüğe benzer bir kanamaya yol açar.
Düşük hapı 23 hafta ve 5 günlük gebeliğe kadar kullanılabilir. Beklenecekler, gebeliğin 9 haftadan az ya da çok olmasına bağlı değişir.

İlk muayene

İlk muayene

Bir sağlık uzmanı klinikteyken size yutmanız için düşük hapını (mifepristonu) verir.
Sonra klinikten ayrılabilirsiniz. Çoğu kadın evde veya işte normal yaşamlarını sürdürebilir ama biraz kanamanız veya adet benzeri ağrınız olabilir.
Düşüğün ilk hapı aldıktan sonra meydana gelmesi olası değil. Ama bazen gerçekleşebilir. Eğer ilk haptan sonra düşük yaptığınızı düşünüyorsanız bir dahaki muayenenizde ultrason taraması yapılması muhtemeldir.
Bulantı veya kusmanız olabilir. Hapı aldıktan sonra bir buçuk saat içinde kusarsanız lütfen doktorunuzu mümkün olduğunca çabuk bilgilendirin çünkü hap yutulmamış olabilir.

İkinci muayene

İkinci muayene

İlk muayeneden sonra 6 saatten 3 güne kadar kliniğe geri dönmeniz gerekir. Bu muayenede, mizoprostol tabletleri vajinaya yerleştirilir. Tabletleri kendiniz de yerleştirebilirsiniz, bir sağlık uzmanından da yerleştirmesini isteyebilirsiniz.
Siz, kullanım talimatları ve kendinize nasıl bakacağınıza dair tavsiyelerle bazı antibiyotikler, ağrı kesiciler verilecek.
Mizoprostol tabletleri kramp ve ağır kanama yaşamanıza yol açacak. Bu genelde mizoprostol kullandıktan yaklaşık 2 saat sonra başlar ama daha erken de başlayabilir. Kanama ve kramplar genelde birkaç saat içinde başlar. Düşük sırasında büyük kan pıhtıları veya doku parçaları görebilirsiniz ve muhtemelen ağrı kesiciye ihtiyacınız olur.
Birçok kadın, mizoprostol aldıktan sonraki 4-5 saat içimde gebeliği geçirir. Başkalarında daha uzun ya da daha kısa olabilir. Neredeyse bütün kadınlar birkaç gün içinde düşük yapar. Her kadın için farklıdır.
Düşükten 4 hafta sonrasına kadar biraz kanama veya lekelenme olması doğaldır. Kadın pedleri kullanmalısınız çünkü bunlar kanamanızı takip etmenizi kolaylaştırır.

Takip muayenesi

Takip muayenesi

Düşük hapı çok etkilidir ama yine de hapın işe yarayıp yaramadığından emin olmak için takip muayenesi önemli.
Takip muayeneniz 1-2 hafta sonra yüz yüze veya üç hafta sonra telefonla olabilir.

Yan etkiler

Yan etkiler

Birçok kadın için tıbbi düşük erken bir düşük gibidir. Kanama ve kramplarınızın olması doğal. Şunlar da olabilir:
·         Başınız dönebilir
·         Mideniz bulanabilir veya kusabilirsiniz
·         Başınız ağrıyabilir
·         İshal olabilirsiniz
·         Geçici sıcak basmaları ve terlemeler yaşayabilirsiniz.
Düşük sırasında yanınızda biri olursa daha rahat hissedebilirsiniz.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

merhabalar haziran 14 de kürtaj oldum doktorum 1 ay sonra adet görürsün demişti kürtajdan 20 gün sonra eşimle ilişkiye girdik ertesi gün hapı ELLA ku... devamı