Yabani kuşlarda bulunan H5N1 virüsü, sağlıklı bir insanda görülen gribe benzer bir sorundur, ama evcil kümes hayvanlarına veya insanlara bulaştığı zaman bu grip virüsü bazı bireylerde felaket sonuçlara yol açabilir.

Kuş gribi son birkaç yıldır haberlerin ana gündemine defalarca düşmektedir ve bu bulaşıcı hastalık, hastalığın bulaştığı birçok insan için ölümcül olmaktadır. Hiçbir kuş dahil olmadan, hastalığın bir kişiden diğerine bulaştığı vakalar vardır.

Bu virüse dair düzletilmesi gereken bir takım yanlış kanılar vardır. Bu tehlikeli bulaşıcı hastalıktan kendinizi ve ailenizi korumanın en iyi yolu bilgilenmektir. Mevcut bakterilere ve virüslere karşı korunmak için ellir sık sık yıkanmalı ve dezenfeksiyon yöntemleri takip edilmelidir.

1. Hastalığın Bulaştığı Kümes Hayvanlarını ve Yumurtaları Yemek, Kuş Gribine Neden Olabilir

Aksine, tıp uzmanlarının hepsi, kümes hayvanlarını, hatta hastalık bulaşmış kümes hayvanlarını yemenin size kuş gribini bulaştıramayacağında hemfikirler. Kümes hayvanları pişirildiği zaman ısı, kuş gribine yol açan virüsü öldürecektir. Neyse ki insanlar için tehlikeli olan H5N1 virüsü ısıya karşı çok dayanıksızdır, bu nedenle pişirme işlemi kuşta virüs olsa bile eti yemeyi daha güvenli hale getirir. Aynısı yumurtalar için de geçerlidir. Sadece çok iyi pişirdiğinizden emin olun, bu şekilde virüsün yaşaması olasılığı tamamen ortadan kalkar.

2. Vejetaryenseniz Kuş Gribine Yakalanmazsınız

Bazı vejetaryen yemek taraftarları, et ve hayvan ürünleri yenmediğinde bu tip virüslerin bir tehdit olmayacağını söylerler ama bu da yanlış bir kanıdır. Kümes hayvanlarını yemek, pişirildiği sürece güvenlidir.  Hastalığın bulaştığı insanlar tarafından ve çilek gibi hastalık taşıyan meyveler veya sebzeler yoluyla virüsün yayıldığı vakalar vardır. Öğünlerinizden eti veya hayvan ürünlerini çıkarmak, sizi kuş gribinden korumaya yardımcı olmayacaktır.

3. Anti-Virüs İlaçları Kullanmak, Kuş Gribini Önleyecektir

Birçok insan sık aralıklarla anti-virüs ilacı almanın kuş gribini önleyeceğine inanır, ama aslında tam tersi doğrudur. Hastalığın bulaştığını bildiğiniz birisiyle temas etmek gibi virüsü kaptığınıza inanmak için somut bir nedeniniz yoksa herhangi bir belirtiniz olmadan anti-virüs ilaçlar almanın herhangi bir faydası olmayacağı gibi ciddi zararla da neden olabilir. Bu ilaçların aşırı kullanılması virüsün mutasyona uğramasına izin verir, b nedenle onlara gerçekten ihtiyacınız olduğunda bu kez işe yaramayacaklardır.

4. Kuş Gribi, Sadece Kümes Hayvanlarından Geçebilir

Birçok insan, H5N1 virüsüne kuş gribi denmesinden dolayı, kuş gribinin sadece kuşlardan ve kümes hayvanlarından geçtiğini varsayar ve bu büyük bir hatadır. Hiçbir kuş olmadan da hastalığın bulaştığı kişiden sağlıklı bir kişiye geçen virüs vakaları vardır. Bu korku vericidir, çünkü insandan insana virüs geçişi yayılırsa bir salgına yol açabilir.

5. Kuş Gribi, Tüm Kuşlar İçin Son Derecede Ölümcüldür

Kuş gribinden etkilenmiş birçok kuş vardır ve çok fazla belirti göstermezler. Virüs daha çok sıradan bir grip gibi görünmektedir. Virüsten etkilenen kuşlar genelde göçmen yabani kuşlardır ve bu kuşların sürünün parçası olarak kazanılmış bağışıklıkları olup olmadığı ve daha önce virüse maruz kalıp kalmadıkları bilinmemektedir. Bu virüslü göçmen kuşlar sonrasında kümes hayvanlarına ve evcil kuşlara hastalığı bulaştırır ve virüs ölümcül olduğunda bu hayvanların da ölümlerine neden olur.

6. Bir Kuş Gribi Aşısı Mevcuttur

Bilim adamları halen bir kuş gribi aşısı bulmaya çalışmaktadırlar, ama şimdilik mevcut değildir. Ayrıca sıradan anti-virüs ilaçları, ilaçların aşırı kullanımı nedeniyle virüste gelişen adaptasyondan dolayı artık etkili değildir. Bu, bir salgın durumunda sahip olduğumuz silahların onu durdurmak için yeterli olamayabileceği anlamına gelmektedir. Şimdilerde araştırılan yeni anti-virüs ilaçları vardır, ama piyasaya çıkarılmaları pek yakın görünmemektedir.

Uzm. Dr. Ahmet Sümen

Hocam ben 49 yasında bayanın dizilerinde kemik iliği odemi var mr çekildim şunlar yaziyor suprapetellar burada ve ekleme effüzyon. artmıştır femur med... devamı