Büyük ve sarkık göğüslerinizden utanıyor musunz?

Meme küçültme ameliyatı bu rahatsızlığın üstesinden gelmek için en iyi çözümdür.

Meme küçültme ameliyatı göğüslerin boyutunu küçültmek ve/veya şeklini değiştirmek için uygulanan bir ameliyattır.

Bu ameliyat aynı zamanda küçültme mamoplastisi olarak da bilinir. Meme küçültme ameliyatı sadece büyük göğüslerin görünüşünü değiştirmek için değil, aynı zamanda büyük sarkık göğüslere bağlı fiziksel rahatsızlığı da azaltmak için yapılır.

Normalde meme küçültme ameliyatı sadece şu durumlarda tercih edilir: Makromasti (göğüslerin aşırı büyümesi); aşırı kilo nedeniyle kötü kötü görünüm, göğüs, sırt, boyun ve omuzlarda ağrı, meme enfeksiyonları (polikistik mastit), göğüsler, kollar ya da parmaklarda büyük göğüslere bağlı uyuşma; büyük ve ağır göğüslerden kaynaklanan uyku bozuklukları.

Meme küçültme ameliyatının temel amacı, göğüslerin şeklini düzeltmek olduğu kadar, vücutla orantılı boyutlara getirmektir. Başka bir deyişle, meme küçültme ameliyatı göğüslere daha küçük ve dengeli bir şekil kazandırır.

Meme küçültme ameliyatı için adaylar işlemi, sonuçlarını, yararlarını ve komplikasyonları anlayabilecek olgunlukta olmalıdır.

Meme küçültme için ameliyat teknikleri  şartlara göre değişir. Ancak, meme küçültme ameliyatlarında en sık uygulanan yöntem, meme başı çevresinden başlayarak memenin doğal kıvrımı boyunca aşağıya doğru devam eden bir kesi uygulamaktır.

Cerrahi kesi bir çapaya benzediği için, bu kesi şekline çapa şeklinde kesi denir. Cerrah daha sonra büyük ve sarkık göğüsleri küçültmek, hafifletmek ve sıkılaştırmak için aşırı yağ, glandüler doku ve deriyi alır.

Diğer yandan, meme başı ve areola (meme başı etrafındaki koyu renkli bölge) çıkarılır ve yeni bir noktaya yerleştirilir. Hatta göğüslere daha iyi bir şekil ve dış hat kazandırmak için her iki memede meme başı etrafındaki deri alınarak areola bölgesine yerleştirilir.

Çoğu meme küçültme ameliyatında, meme başı ve areola kendi sinir ve kan damarlarına bağlı bırakılır.

Ancak, göğüslerin çok aşağıya sarkması ve deriyle beraber sıkılığı sağlayan dokunun da sarkması durumunda, cerrah fazla dokuyu almak için meme başı ve areolaları tamamen çıkarabilir.

Daha sonra, meme başı ve areola daha üst bir konumda memeye geri yerleştirilir. Bu durumda, hasta bu bölgelerde his kaybı yaşayabilir.

İşlem tamamlandıktan sonra, kesi dikişlerle kapatılır ve gazlı bezlerle pansuman yapılır. Daha sonra daha sonra dikişleri tutması için bandajla sarılır ya da cerrahi sutyen takılır. Kanamaya bağlı, yara bölgesinde bir boşaltma borusu bırakılabilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra yaklaşık bir hafta boyunca ağrı ve rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Bu yüzden, cerrah ameliyatla ilgili rahatsızlıklar ve ağrı için ilaçlar verebilir.

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Meraba 19 yaşındayım kas romatizması vardı bende bunun için 2 kez tens cihazina baglandim 1.sinde iyiydim 2.sinde ise elektrik akimini fazla verdiler ... devamı