Tümörün hormona duyarlı olup olmadığının anlaşılabilmesi için, ameliyatla çıkarılan tümörlü dokuların analizi yapılır.
 
Yani östrojen reseptörleri ya da progesteron reseptörleri denilen hormon reseptörleri eğer pozitifse, bu gruptaki kadınlara hormonal terapi yapılabilir.
 
Günümüzde hormonal terapide kullanılan iki grup ilaç vardır. Biri tamogsifen grubu ilaçlardır. İkincisi de aromataz inhibitörleridir. Bir de adet gören kadınlarda adet kesici, yani yumurtalıkların fonksiyonlarını durdurucu tedaviler uygulanmaktadır.

Video: Meme Kanseri

Bu tedaviler kemoterapiden sonra da yapılabilir. Ya da kemoterapiye ihtiyaç yoksa, tek başına destekleyici tedavi olarak da kullanılabilir.
 
Bu tedavilerin süresi genel olarak 5 yıldır. Ancak bazı özel durumlarda, ilaçlar değiştirilmek suretiyle bu tedavi süresi daha da uzatılabilir. Örneğin bir ilaç 2 yıl verildikten sonra, bunun ardından bir diğer ilaç 5 yıl verilebilir. Bazen bir ilaç 5 yıl verildikten sonra 3 yıl eklenebilir. Yani kominasyonlar yapılabilir.
 
Ama standart olarak uygulanan tedavi, 5 yıllık süreyle yapılan tedavidir.

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı