Günümüzde kemoterapide birçok ilaç seçeneği vardır. Daha doğrusu ilaç kombinasyonları, tedavi şemaları söz konusudur.
 
Meme kanserinin kemoterapisinde son yıllarda çok önemli gelişmeler katedilmiştir. Eskiden her meme kanserli kadına standart tedaviler yapılırken, bugün artık kişiye özgü tedaviler gündemdedir.
 
Yani bir kadının tümörünün bir takım özelliklerine bakılarak hangi ilaca daha duyarlı olduğuna, hangi ilacın daha etkili olabileceğine bakılarak ona göre bir tedavi şeması seçilmektedir.

Video: Meme Kanseri
 
Bazı özel ilaçlar da vardır. Örneğin HER-2 denilen bir gen ekspresyonu olan durumlarda, bunun antidotu olan ilaçlar vardır. Özellikle transtuzumab denilen, HER-2 gen ekspresyonunun olduğu tümörlerde kullanılan ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar hastalara 1 yıl süreyle uygulanmaktadır.
 
Aynı zamanda yeni geliştirilen başka tedavi modelleri de vardır. Kadının tümörü önce ayrıntılı olarak incelenir ve hangi ilacın bu kadın için en uygun olduğu seçilerek, o tedavi şeması kemoterapi olarak uygulanır. 
İLGİLİ MAKALE

İleri Evre Meme Kanseri

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı