Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı esnasında ne gibi işlemler yapılır?

1. Adım: Anestezi

Ameliyat esnasında rahat olmanız için birtakım ilaçlar uygulanır. Seçeneklerden biri ilaçların damardan verilmesiyle sağlanan yatıştırma, diğeri genel anestezidir. Doktorunuz sizin için en uygun olana karar verecektir.

2. Adım: Sarkan deri transferiyle kadının kendi kas, yağ ve derisi kullanılarak yaratılan ya da kapatılan meme dolgusu

Bazen memenin ameliyatla alınması ya da radyasyon terapisi göğüs duvarını kaplayıp göğüs naklini destekleyecek doku yetersizliğine yol açabilir. Göğsün yeniden yapılandırılması için yapılan bir göğüs ameliyatı, hemen hemen her zaman ya bir deri transferi (flep tekniği) ya da doku genişletmesi gerektirir.

TRAM flebiyle (sarkan deri transferiyle yapılan kapatma işlemi) kadının karnından alınan bağışlanmış kas, yağ ve deri göğsü yeniden inşa etmek için kullanılır. Bu kapatma (flep) ya göğüs duvarının içinden tünel yapılarak esas kan akımına el sürülmeden yukarı taşınır ya da tamamen koparılıp göğüs dolgusuna yerleştirilir.

Bunun yerine cerrahınız, kas değil karın ya da kalçadan göğse doku transferi yapılan DIEP ya da SGAP sarkan deri transferi tekniklerini (flep tekniklerini) kullanmayı da tercih edebilir.

Latismus dorsi kasıyla yapılan kapatma (flep) için sırttan kas, yağ ve deri alınarak tüple göğsün alındığı bölgeye taşınır, böylece asıl bağlı olduğu bölgeyle ilişiği kesilmediğinden kan akımına el sürülmemiş olur.

Sık görülmese de bazen, kapak (flep) tam bir yeni göğüs dolgusu inşa edebilir ama genellikle bu göğüs implantını kapatıp destekleyecek gerekli kas ve dokusunu temin eder.

3. Adım: Doku genişletmeyle göğüs implantını kapatmak için sağlıklı derinin genişletilmesi

Doku genişletmesiyle gerçekleştirilen yeniden yapılandırma, sarkan deri transferi (flep) işlemlerine göre daha kolay bir iyileşme sağlar ama daha uzun süre alan bir yeniden yapılandırma işlemidir.

Deriyi yavaş yavaş genişletecek genişleticinin yerleştirilmesinden sonra dahili bir valfla aleti doldurmak için 4-6 ay boyunca çok sayıda muayene ziyareti yapılmasını gerektirir.

Kalıcı bir dolgu olmak amacıyla yerleştirilmemişse genişleticinin yeniden yerleştirilmesi için ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

4. Adım: Ameliyatla yerleştirilen bir göğüs implantıyla göğüs dolgusu yaratılması

Göğüs implantı sarkan deri transferine (flep tekniği) ilaveten ya da bunun yerine geçecek bir seçenek olabilir. Yeniden yapılandırmaya yönelik salin (tuz) ve silikon implantları mevcuttur.

Cerrahınız sizin için hangisinin en uygunu olduğuna karar verecektir. Sadece implantla gerçekleştirilen yeniden yapılanmalar genellikle doku genişletmesi gerektirir.

5. Adım: Aşı ve bu amaca yönelik diğer tekniklerle meme ucu ve meme ucu çevresi yapılması

Göğsün yeniden yapılandırılması meme ucu ve meme ucu çevresi yapılmasını mümkün kılan çeşitli tekniklerle tamamlanır.

 

Prof. Dr. Ahmet TÜRKÇAPAR

hocam merhaba. 3 hafta önce memede ağrı şikayeti ve şişlikle genel cerrahi servisine muayene gittim. orda acil ultrasonum çekildi, kanallarda genişlem... devamı