Menopoz sırasında formda kalmak zor olabilir ancak menopoz sonrasında şekle girmek ya da formunuzu korumak gerçek bir meydan okumadır. Kadınlar yaşlandıkça vücut metabolizmaları yavaşlar. Yani sağlıklı bir kiloda kalmak için alabileceğiniz kalori her gün azalır. Daha aktif bir yaşam sürmek ve ne yediğinize dikkat etmek menopoz sırasında kilo alımını azaltabilir ve genel olarak sağlığı iyileştirebilir. Ancak menopozun bazı süreçleri kas dokularında ve kemik yoğunluğunda değişikliklere yol açar, bu da vücudunuzun daha az formda görünmesine neden olabilir. Menopozdan sonra formda kalmak için spor düzeninize ağırlık ve esneklik çalışmalarını eklemek tavsiye edilir.

Öncelikle hayatınızda ağırlıklara yer açın. Hafif serbest ağırlıkları kullanmaya başlayabilir, ağırlık makinelerinden faydalanabilir ya da haftada 2-3 kez Pilates yapabilirsiniz. Bu sayede kas kütleniz artar, kemikleriniz güçlenir ve metabolizmanız kalıcı olarak hızlanabilir. Uzmanlar yetişkinlerin her büyük kas grubunu haftada 2-3 kez çalıştırmasını önermektedir.

Menopozdan sonra formda kalmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri kalori alımını azaltmaktır. Menopoz sonrasında vücut metabolik olarak önceki kadar aktif değildir. Bu yüzden günlük kalori tüketiminizi azaltmanız ve aldığınız kalorileri kaliteli gıdalardan almanız önemlidir. Kilonuzu kontrol altında tutmak genel olarak formunuzu da korur. Ayrıca menopozda kilo almak iştahı ve kilo alımını artıran hormonların seviyesini yükseltir ve sizi bir kısır döngüye sokabilir.

Formda kalmak için daha çok kardiyo yapmalısınız. Koşu, yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi kardiyovasküler aktiviteler metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımını artırırlar. Yetişkinlerin her hafta 150 dakika boyunca tempolu yürüyüş, bisiklet gibi orta şiddette aerobik egzersiz ya da her hafta 75 dakika boyunca koşu, yüzme, yokuşta bisiklet gibi yoğun şiddette aerobik egzersiz yapmaları önerilir.

Menopozdan sonra formda kalmak için yapabileceğiniz bir diğer şey esneklik çalışmalarıdır. Yoga ve benzeri esneme hareketleri dengeyi geliştirir ve diğer sporlarınızdan aldığınız verimi artırır. Haftada 2 ya da 3 kez esneklik çalışması yapmanız önerilir.

Bu dönemde formunuzu korumak için daha sık ve daha küçük öğünler yemeniz tavsiye edilir. Böylece metabolizmanız daha sabit kalabilir ve açlığınız çok artmaz. Günde 6 küçük öğün yemenin sürekli enerji sağlayacağı ve aşırı acıkarak çok fazla yemeyi önleyeceği belirtilmektedir. 

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

Hayırlı günler.ben 20 yaşındayım evlılıgımın 5.ayında hamıle kaldım ancak bebek gelısmedı gecıkmıs dusuk yasadım ve doktorlar kurtaj olmamı soyledıler... devamı