Kadınlar ve kalp hastalığı hakkında yeni bir araştırma sıcak basmalarının artan riskin sinyalini verdiğini açığa çıkardı.
 
Bu ay Kuzey Amerika Menopoz Derneği Toplantısı’nda sunulan kadınlar ve kalp hastalığı hakkındaki iki yeni çalışma menopoz sonrası kadınların neden daha yüksek bir risk altında olduğunu inceledi ve sıcak basmaları olanların özellikle yatkın olduklarını buldu.
 
Her ikisi de Pitssburgh Üniversitesi Tıp Merkezinde yürütülen çalışmalar menopoz sonrası kadınlarda yükselen kalp hastalığı riskini araştırmak üzere Ulus Genelinde Kadın Sağlığı Çalışması’ndan (SWAN) -menopoza yaklaşan yaşlar üzerine süregelen bir çalışma- katılımcıları ve verileri kullandı.
 
İlk çalışmada araştırmacılar 1,504 kadında kalp hastalığının risk faktörlerine, örneğin lipitler ve lipoproteinler, glukoz, insülin ve kan basıncına baktılar ve kadınların adet dönemlerinin son zamanlarında toplam kolesterol ve kalp hastalığının diğer risk faktörlerinde artış yaşadıklarını buldular ki bu da menopozdan sonra kadının yükselen kalp hastalığı riskine katkıda bulunabilecek bir darbe.

Video: Menopoz
 
İkinci çalışmada araştırmacılar çalışmanın başlangıcında kalp hastalığı olmayan 411 SWAN kadınını incelediler. Her bir katılımcıya diğer şeylerin yanı sıra sıcak basmaları hakkında da sorular sordular (Sıcak basmaları yaşıyorlar mı? Ne kadar sıklıkta? vs.) ve ultrasonla atardamar duvarları kalınlığını (Intima-Media Kalınlıkları İMK) değerlendirdiler. İki yıl sonra aynı soruştumayı takip ettiler. Sıcak basmaları ve artan şahdamar İMK’si arasında bir bağ buldular ki bu da klinik olarak tespit edilemeyen yani belirti göstermeyen kalp hastalığının bir belirteci. 

Peki Bunlar Ne Anlama Geliyor?

Araştırmacılar, “Doktorlar menopoz sonrası kadınların kalp hastalığı riskinin arttığını bir süredir biliyor,” diyorlar. “Soru menopoz geçişinin (menopoza yaklaşan yıllar, kadının hormonal durumunun yön değiştirdiği ve adetlerinin değişmeye başladığı zaman) riski hızlandırıp hızlandırmadığıydı.” Araştırma lipit seviyelerinin menopoz sonrası yıllarda gözlemlenen kalp hastalığı riskindeki artışa katkıda bulunduğunu öne sürüyor. Ve menopozdan önce sıcak basmaları olan kadınlar özellikle ilerleyen yaşamlarında kalp hastalığına daha yatkın olabilirler. “Sıcak basmalarının kalp hastalığına sebep olduğunu düşünmüyoruz, daha çok bir belirteç gibi veya damar düzeninin değişmekte olduğuna dair bir sinyal olabilirler,” diyorlar.

Kadınların menopoz sonrası kalp hastalığı riskini en aza indirmelerinin yolları 

  • Düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırın. Araştırmacılar hem menopoza yaklaşırken hem de menopoz sonrasında doktorunuzu düzenli olarak ziyaret etmenizi öneriyorlar. Ona menopoz dönemiyle birlikte gelişen belirtilerinizden bahsedin ve tam bir ‘kardiyovasküler tetkik’ isteyin.“Doktorunuz lipitinizi, kan basıncınızı ve glukozunuzu yakından gözlemeli, değerleriniz normalin üzerindeyse kalp hastalığını önlemek için uygun yaşam tarzı değişikliklerini araştırmalı ve yapmalısınız.” 
  • Kalp hastalığını defetmek için aktif bir şekilde çalışın. Kan lipit çalışması araştırmacıları menopoza geçişte ve sonrasında sağlık durumunun özellikle önemli olduğunu söylüyorlar. ‘Menopozu ve beraberinde getirdiği kalp hastalığına hassasiyeti engelleyemezsiniz, ama kalp hastalığını diğer yollardan önlemeye çalışabilirsiniz.’ Aktif olun, ne yediğinize dikkat edin ve sigara içiyorsanız bırakmaya çalışın. Hem belki bu sıcak basmalarınıza da iyi gelebilir!

Dr. Emel GÖKMEN

Merhabalar.18 yaşındayım.Bir buçuk yıl önce baş ağrısı şikayetiyle hastaneye gittim. İlk başta ağrılarım ek dikkate alınmadı bir kez daha gidince MR v... devamı