Derin temizlenmeye ve ölü derinin soyulmasına ihtiyacınız varsa kozmetik tedavilere ve pahalı ovuculara servet yatırmanız gerekmez. Cildinizi tazelemek için tek ihtiyacınız olan şekerli ovucu. Belki hiç duymadınız ama şeker çok eski zamanlardan beri cildi soymak için kullanılıyor.

Şeker, kan dolaşımını iyileştirmek için mükemmel olan glikol ve asit içerir. Şekerli ovucu hassas cilt için uygundur. Kendi şekerli ovucunuzu yapmayı deneyebilirsiniz.

Uzmanlar esmer şekerli ovucuyu tavsiye ediyorlar, çünkü esmer şeker beyaz olandan daha yumuşak. Güzel kokan biraz yapı, esmer şeker, badem yağı veya hindistancevizi yağıyla birleştirin. İyice karıştırın ve haftada en az bir kez cildinize uygulayın. Özel bir koku isterseniz birkaç damla vanilya ekleyebilirsiniz.

Şekerli ovucuya her istediğinizi ekleyebilirsiniz ama bileşenin organik olmasına dikkat edin. Örneğin bal şekerli ovucuya iyi bir ilavedir bu yüzden biraz organik bal eklemekten çekinmeyin. Antioksidan etki için karışıma birkaç yaprak yeşil çay ekleyin. Bazı insanlar şekerli ovucularında yoğurdu tercih ederler çünkü yoğurdun tahriş olmuş cilt üzerinde sağaltıcı etkisi vardır.

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Kalp kapakları çökelmişse ne yapılır ve nasıl önlem alınır riski nekadardır... devamı