Yemek Yemek Mide Ekşimesine Neden Olur mu?

İyi soru ama cevabı beklediğiniz bir cevap olmayabilir. İlk önce mide ekşimesinin temel gerçeklerinden biraz bahsetmeliyiz. Mide ekşimesi göğsün ortasından boğaza kadar olan kısımda görülen rahatsızlık verici bir yanma duygusudur. Midedeki asit reflü ve mide içeriğinin alt yemek borusu kapağı denilen yerden geçerek yemek borusunun içini ıslatmasıyla meydana gelebilir. Bazı yiyecekler mide ekşimesini tetikleyebilir, ancak bu tip yiyecekler konusunda özgürlüğünüz sandığınızdan daha fazla olabilir. Bu bilgiyi almak için sonraki tuşuna basarak ilerleyin yeter.

Mide Ekşimesi Tetikleyicileri: Çok Fazla Yemek

Mide ekşimesi ve yiyecekler konusunda düşünülmesi gereken ilk şey belli bir yiyecekle ilişkili değil, belli bir anda yediğiniz yiyecek miktarıyla ilişkilidir. Konu mide ekşimesi riski olunca, yediğiniz miktar önemlidir. İşte daha büyük olanın daha iyi olmadığı durumlardan biri. Yiyecek ne olursa olsun, ne kadar güzel görünürse görünsün, onu ne kadar severseniz sevin, çok fazla yemek yemek kişinin mide ekşimesi riskini yükseltir: İpucu: Porsiyonlarınızı küçültmek için daha küçük tabaklar kullanın.

Mide Ekşimesi Tetikleyicileri: Hareket Halinde Yemek

Her zaman aceleyle mi yiyorsunuz? Mide ekşimenizi terbiye etmek istiyorsanız, yiyecekleri gırtlaktan içeri yollayıvermek asla yapılmayacaklar listesindedir. Yakala, ağzına at ve yut; GERH (gastroözafageal reflü hastalığı) belirtilerinin riskini azaltmak istiyorsanız, uzak durmanız gereken bir davranış kalıbıdır. Mide ekşimesi bir GERH belirtisidir. Bu yüzden mide ekşimesi belirtileri hakkında endişeleniyorsanız, yavaşlayın.

Mide Ekşimesi Tetikleyicileri: Yağlı Yiyecekler

Yağlı yiyeceklerin midede kalma süresi daha uzundur, orada ne kadar kalırlarsa, rahatsızlık süresi o kadar artar. Eğer bu çok yağlı yiyeceklerden büyük porsiyonlar yiyorsanız – mesela çok miktarda kızartılmış tavuk, patates kızartması veya tavuk kanadı – potansiyel mide ekşimesi tetikleyicileri ikiye katlanmış demektir: hem yağlar hem de çok yemek.

Mide Ekşimesi İpucu: Yağı Azaltın

En sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Onları farklı bir şekilde hazırlamak mide ekşimenizi terbiye edebilir.  Kimi yiyecekleri kızartmak yerine fırınlayabilir, ızgarada pişirebilir veya kavurabilirsiniz. Ayrıca sığır etinin veya tavuk etinin yağlı kısımlarını kırpabilir, tavuğun derisini soyabilirsiniz. Bu küçük kısıntılar mide ekşimenize ve genel sağlığınıza olumlu katkıda bulunacak kadar yağı önleyebilir.

Mide Ekşimesi Tetikleyicileri: Asitli Yiyecekler

Asitli yiyecekler - domatesli olanlar, içinde domates olan ürünler (salça, domates suyu), turunçgiller (portakal, greyfurt ve limon), özellikle boş mideyle tek başına tüketildiklerinde mide ekşimesine neden olabilirler. Sirke de asitli bir yiyecektir; kuşkusuz sirkeyi tek başına yemezsiniz, ancak salatalarda ve diğer yemeklerde yaygın kullanılan bir sostur.

Mide Ekşimesi İpucu: Asitli Yiyecekleri Azaltın

Taze yiyecekler açısından domates ve turunçgiller dışında birçok seçeneğiniz var. Başka sebze ve meyveleri deneyin. Eğer asitli yiyecekleri tüketmek istiyorsanız, porsiyon boyunu azaltın ve onlarla birlikte asitli olmayan başka bir şey tüketin. Örneğin domates sosunu birazcık azaltın ve onu makarnayla, az biraz etle veya sebzelerle birlikte tüketin. Herkes farklıdır, bu yüzden sizin için rahat olanı bulun.

Mide Ekşimesini Tetikleyebilecek İçecekler

Mide ekşimesi sadece yiyecek seçimiyle ilgili bir şey değildir. Bazı içecekler de mide ekşimesi ihtimalini arttırır. Bu içecekler, kahve (normal veya kafeinsiz), kafeinli çay, kolalar, karbonatlı içecekler ve aşırı alkollü içeceklerdir. Kafeinli içecekler midedeki asit miktarını yükseltir ve alkollü içecekler alt yemek borusu kapağını gevşeterek mide ekşimesine neden olur. Soda, içinde kafein olmasa da, mideye şişkinlik vererek mide ekşimesine neden olabilir.

Mide Ekşimesi İpucu: Başka İçecekler İçin

Mide ekşimesi ihtimalini azaltmak için kabarcıklı olmayan ve kafein içermeyen içecekleri için. Bitkisel çaylar, süt ve sade su diğer seçeneklerdir. Öğünlerde yemeklerle birlikte su içmek de mide asitlerini sulandırarak mide ekşime ihtimalini azaltır. Ayrıca domates ve turunçgil sularını asit seviyelerinden dolayı azaltmak isteyebilirsiniz. Eğer kahve veya mide ekşimesine neden olan içecekleri illa da içmek gerekiyorsa, azaltmak için daha küçük kupa veya bardak kullanmak faydalı olabilir.

Mide Ekşimesi Tetikleyicileri: Çikolata

Çikolatanın içinde kafein vardır ve kafein mide ekşimesini tetikler. Çikolatadan vazgeçme düşüncesi hoş gelmiyorsa, çikolatayı azaltmanın mide ekşimesini önlemede yardımcı olup olmadığına bakın. Porsiyon boyuna da dikkat edin; belki ufak bir ısırıkla yetinebilirsiniz. Büyük manzarayı gözden kaçırmayın, yoksa bu çikolata bol yağlı bir şölenin ardından mı geliyor? Çikolatayı tek başına, boş bir mideyle mi yiyorsunuz? Kısacası, kendinize sorun başka ne gibi mide ekşimesi tetikleyicileri işin içinde.

Mide Ekşimesi Tetikleyicileri: Baharatlı Yiyecekler

Demek acısız hayatın tadı yok ha? Hayatınıza renk getiren bütün bu acılar, mide acınıza renk getiriyor olabilir. Acılı soslar, acı biberli soslar mide ekşimenizi tetikleyebilir. Fakat ağzı yakan acılar değil tek sorunumuz. Nane serinlik verir ve yakmaz, ancak alt yemek borusu kapağını gevşeterek mide ekşimesine neden olabilir. Sarımsak ve soğan baharatlı olmasa da, mide ekşimesini canlandırabilen keskin yiyeceklerdendir.

Mide Ekşimesi İpucu: Acıyı Biraz Azaltın

Mide ekşimeniz var diye hayat boyu tatsız yiyecekler yemeye mahkum değilsiniz. Acıyı biraz azaltın yeter. Örneğin tavuk kanatlarını acı sosa bandırmak zorunda değilsiniz. Ya da o güzelim süs biberlerinden dört tane değil de iki tane yiyebilirsiniz. Baharatları biraz azaltmak büyük farka yol açabilir. Yiyecekleri insanın dilini yakmadan tatlandırmanın yolları da vardır.

Mide Ekşimesi İpucu: Yazın

Herkes farklıdır. Sizin midenizi ekşiten şeyler, başka insanlarınkinden farklı olabilir. Örneğin baharatlar, mide ekşimesi olan diğer insanlara dokunurken size ilişmeyebilir, küçük fincan bir kahve, yanında aldığınız başka bir şeyle size hiç dokunmayabilir. Sizde neyin mide ekşimesine neden olduğunu, nelerin olması gerekirken olmadığını bilmeniz lazım, bu yüzden not tutmak ne tür yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiğini tespit etmenize yardım edebilir.

Mide Ekşimesi İpucu: Sakız Çiğnemeyi Deneyin

Yemek yedikten sonra salya üretimini canlandırmak için sakız çiğnemek tavsiye edilir, çünkü sakız, salya asitlerini nötrleştirir ve midenin içindekileri ince bağırsağa daha hızlı göndermesini sağlar. Sakız nane şekerli olmasın yeter, yoksa alt yemek borusu kapağı gevşer.

Daha Fazla İpucu

Mide ekşimesini azaltmak için başka yolları da öğrenmek mi istiyorsunuz? Yemekten sonra uzanmayın, yemekle yatak zamanı arasında en az üç saat olsun. Sigara içmek ve aşırı kilolu olmak mide ekşimesi ihtimalini arttırdığı için, daha sağlıklı bir hayat tarzı için gerekli adımları atın. Arada bir mide ekşimesi herkesin başına gelse de, sık mide ekşimesi yaşarsanız, bunun bir GERH belirtisi olup olmadığını anlamak için bir doktora görünmeniz tavsiye edilir.

Op. Dr. Mehmet Fazıl YAZICI

İyi akşamlar medikal Park hastanesi kapalı yeni adres nerede biz dr mehemt beye önceden amaliyet oldu ... devamı