Mide kanseri yapılan araştırmalara göre erkeklerde 2.sırada kadınlarda ise 3.sırada en sık görülen kanser türüdür. Sindirim sistemi organlarından midenin herhangi bir parçasından gelişebilen bu kanser çeşidinde kalıtım, beslenme alışkanlıkları; aşırı yağlı, tuzlu ve asitli gıdalar, sigara, alkol, fazla pişmiş veya yeterince pişmemiş yiyecekler ve düşük de olsa helicobacter pylori enfeksiyonu taşımak önemli etkenler olarak görülebilir. Mide kanserini erken teşhis etmek için dikkat etmeniz gereken belirtiler şunlardır;

Midede Kitle Hissi
Mide kanseri olan hastalar dokunduklarında kansere bağlı gelişen kitleleri hissedebilir bu elle muayene esnasında da kolayca ortaya çıkabilir.

Midede Ağrı
Mide bölgesinde ağrı, ağırlaşma ve dolgunluk hissi mide kanseri belirtileri arasında yer alır. 

Mide Ekşimesi
Mide kanserinin en sık şikâyet edilen ve en belirgin özelliği mide ekşimesine neden olmasıdır.

Midede Doluluk Hissi
Hafif ve küçük porsiyonlarda yemek yenilmesine rağmen midede oluşan doluluk hissi mide kanseri hastalarının yaşadığı sıkıntılar arasında yer alır.

Mide Bulantısı
Mide kanseri hazımsızlık hissine bağlı olarak mide bulantılarını da tetikler.

Kilo Kaybı
Az ve küçük porsiyonlarda yenilmesine rağmen mide kanseri hastalarında doygunluk hissi fazladır bu nedenle kilo kaybı istemsiz olarak başlar.

Kusma
Şiddetli mide bulantıları mide kanseri hastalarının yediklerini çıkarmasına neden olabilir.

Uzm. Dr. Meftun ÇELİKÇİ

öncelikle geçen gün test yaptırdım hemogram testi. sonuçlarım : hgb:11.3 normal aralık: 12.3-15.3 /// mcv:76.9 normal aralık :80-96/// rdw:16.0 norm... devamı