Şiddetli baş ağrıları ile bilinen migren auralı ve aurasız olarak ikiye ayrılır. Yapılan araştırmalara göre % 80 oranında görünen aurasız migrenin ön belirtileri sık esneme ve tatlı yeme isteği gibi hafif seyreden belirtilerdir ancak auralı migrendeki ön belirtiler ağırdır. Auralı migreni olan bir hasta yanıp sönen ışıklar, nesneleri büyük veya küçük görme ve zikzak çizen şekiller gibi görsel bozukluklardan şikâyet eder. Peki, sizde migren olup olmadığını nasıl anlarsınız? Gelin birlikte teşhis edelim;
1-Başınızın iki tarafında veya tek tarafında zonklayan ağrılarınız varsa migren riski taşıyor olabilirsiniz. Ani giren ve uzun süren baş ağrılarının zonklama hissi yaratması migrenin en temel belirtilerindendir. 
2-Gözlerinizin arkasındaki yuvalarda ağrı hissediyorsanız migren ihtimalinden söz edilebilir. Başta göz yorgunluğu gibi gelen ancak migren ağrılarının bir nedeni olan göz ağrılarını hafife almayın.
3-Karnınız tok olsa da yemek yeme isteğiniz şiddetli baş ağrılarınızdan önce ortaya çıkıyorsa bu durum migrenin habercisi olabilir. Daha çok tatlı yiyecekler yemek isteyen migren hastalarının anlık tatlı krizleri en çok rastlanan belirtiler arasında yer almaktadır.
4-Burnunuzda tıkanıklık ve gözlerinizde sulanma meydana geliyorsa migreninizden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Sinüslerde doluluk hissi migren hastalarının en çok şikâyet ettiği belirtiler arasındadır.
5-Uykusuzluk problemi mi çekiyorsunuz, işte en yaygın migren belirtilerinden biri daha. Her sabah yorgun uyandığınızı hissediyorsanız ve kaliteli bir uyku son zamanlarda hayal olduysa en kısa sürede bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Doç. Dr. Lâle Zeynep Kanmaz

Anestezi altındaki hastanın spontan solunumunun geldiğini nasıl anlarız ?... devamı