Çocuklar hastalandığında, pediatristler onlara genelde tek bir şey teşhisi koyar, o yüzden aynı anda hem streptokok boğaz ağrısı hem mono teşhisi çoğunlukla konulmaz.

Hem strepin hem de mononun benzer belirtileri vardır; mesela boğaz ağrısı, ateş ve şiş salgı bezleri. Genellikle, strep testi negatif çıkan bir çocuk, pediatristine dört beş gün sonra geri döner çünkü iyileşmiyordur, sonra mono için test edilir.

Ya da mono testi pozitif çıkan bir çocuğa antibiyotik verilir ve çocukta birkaç gün sonra ağır döküntü meydana gelir, bu da mononun bir belirtisidir. Ama döküntü meydana gelmese bile, çocuk iyileşmeyebilir ve yine de mono için test edilmesi gerekir.

Yani, aynı anda strep ve mono geçirmek mümkündür, ancak biri ille de diğerine neden olmaz. En yaygın senaryo, çocuğunuzun ikisine birden yakalanması olarak görülebilir. Mono için kuluçka süresi dört ila altı hafta arasında, strep içinse üç ila beş gün arasındadır. Bu sebeple çocuğunuz, hem strep hem de mono geçiren birinin yanında bulunmuş, hastalıkları kapmış, sonra iki enfeksiyonun da belirtilerini gösteriyor olabilir.

Strep Taşıyıcılar

Daha muhtemel bir senaryo da, hem mono hem de strep geçiren çocuğunuzun strep taşıyıcı olmasıdır. Streptokok boğaz ağrısı geçiren çocuklar, iyileşip strep belirtileri göstermeseler de, strep bakterileri boğazlarında yaşamayı sürdürebilir. Strep taşıyıcılarının hastalığı bulaştırdığı düşünülmüyor ve strep testleri, aylarca veya yıllarca pozitif çıkabiliyor, virüsten kaynaklanan boğaz ağrısı olsa bile.

Bazı uzmanlar, aynı anda hem strep hem de monoya sahip olunabileceğine inanıyor çünkü bu enfeksiyonlar, çocuğunuzun boğazında ve bademciklerinde, “sinerjistik etki”ye sahip olması sebebiyle strep geçirirken monoya yakalanmanızı da daha muhtemel hale getirirler. Fakat eski çalışmalar, monolu hastaların yüzde otuzunun strep de geçirdiğini, daha yeni başka çalışmalarsa bu oranların çok düşük, yalnızca yüzde üç veya dört olduğunu buldu.

Monoyla Birlikte Strep için Antibiyotik

Bir çocukta monu mu strep mi var, monosu varsa strep de taşıyor mu anlamak zor olsa da, strep testleri olumlu çıkarsa, çocuğun romatizmal ateş geçirmesini önlemek için antibiyotik alması gerekebilir.Bu durumda mono geçirdiği için, pediatristinizin çocuğunuza yazacağı antibiyotiği dikkatlice seçmesi çok önemli. Çünkü strepli çocukların tedavisinde sıkça kullanılan bazı antibiyotikler, mono varken alınırsa ağır döküntü oluşmasına sebep olabilir.

Op. Dr. Abdulkadir GÖKSEL

Ben 10 aydır boğazımda balgam veöksürük ve göğsümde yanma öğüs hstlıklar drlarına gittim defalarcaciğer röntgeni tomografi çekildi önemli bir şey bul... devamı