Çoğu insan monolükleozun (mono) ne kadar yaygın olduğunu fark etmez. Halk arasında çoğunlukla öpüşme hastalığı olarak bilinen mononun genelde ergenleri etkilediği düşünülür. Aslında, mono virüsü küçük çocuklar kadar yetişkinleri de etkileyebilir. Hamile kadınlar da mono geçirme riski altındadır.

Çoğu mono vakası hafiftir, özel bir tedavi olmadan geçirilebilir. Hamile kadınlar için, hem mono belirtilerinin hem de hamilelik etkilerinin üstesinden gelmek zor olabilir.

Hamile Kadınların Monoya Yakalanması Tehlikeli mi?

Hamile kadınlar, mono teşhisi konulduğunda genelde çok kaygılanır. Bunun, fetüsün sağlığını etkileyeceğinden korkarlar. Neyse ki bu durum bebek için nadiren tehlike oluşturur.

Amerikan Doğumbilim ve Jinekoloji Üniversitesinin son araştırmasına göre, mono, bulaştığı hamile kadınlarda, düşük veya doğum kusurları riskini artırmıyor.

Vakaların çoğunda belirtiler hafiftir. Çoğu kişi, lenf boğumunda şişme, ateş ve boğaz ağrısı yaşar. Hem mono hem de hamilelikten kaynaklanan yorgunluk da başka bir sorundur.

Yüksek ateşlerin denetim altına alınması gerekir çünkü bebek için tehlike oluşturabilir. Ateşten dolayı su kaybı ve yetersiz beslenmeden kaçınılmalıdır. Bebeğin hamilelikte ihtiyacı olan bütün sıvıları almasını sağlamak özellikle önemlidir.

Hamilelikte Mononun Üstesinden Gelmek için İpuçları

  • Tıbbi yardım: Mononun tedavisi yoktur. Mono, genelde halihazırda tıbbi bir durumu olan insanlarda ciddi sonuçlar yaratabilir. Doktorunuzdan, hamilelikte mono tedavisinde kullanılabilecek güvenli yöntemler hakkında tavsiye alın.
  • İyi beslenin: Yedikleriniz, sağlığınız için çok önemlidir. Mono iştahı azalttığı için genellikle bu tavsiyeye uymak zor olur. Bademciklerin şişmesinden kaynaklanan ağrı da iştahı engelleyici olabilir. Fakat unutmayın ki, sizin ve fetüsünüzün mutlaka beslenmeye ihtiyacı var. Meyve suyu ve protein karışımları, besin alımınızı artırmak için iyi bir yöntem olabilir.
  • Fazladan dinlenme: Mono ve hamileliğin birleşmesi sizi muhtemelen bitkin hissettirecektir. Fırsat buldukça uzanın. Bu kadar hareketsizlik sinir bozucu olabilir ama dinlenmek, mononun en iyi tedavi yöntemleri arasında yer alır.
  • Mola: Kendinize zaman ayırmaya çalışın. Hamilelik masajı veya başka bir özel bakımla kendinizi şımartın. Hastalık ve hamileliği dengelemek zor olabilir. Kendinizi ön planda tutmanızın hiç bir mahsuru yok.

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

Merhabalar hocam yüzümde aynı yerden üst üste 2-3 sivilce çıkması sonucu yanağımda ve çenemin yanında olmak üzere 2 tane içine çökme(çukur) oluştu bu ... devamı