Rus adam daha 3 yaşındayken abisi onu kazara bir tabancayla vurdu. New England Tıp Dergisine göre, 80 yıl sonra mermi hala oradaydı.

Mermi küçük oğlana tam burnun altından girdi ve foramen magnum’a, yani kafatasının omuriliğin geçerek beyne bağlanmasını sağlayan alt kısmına yerleşti. 3 yaşındaki çocuk saatlerce bilincini yitirdi. O sırada çocuğu bir doktor muayene etti ama yarardan çok daha fazla zarara neden olma korkusuyla mermiyi çıkarmadı, diyor hastayı 80 yıl sonra inceleyen başka bir doktor. İnanılmaz biçimde, çocuk tamamen iyileşti.

“Vücudun bir şeylere ‘alışma’ becerisi muazzamdır,” diye açıklıyor Amerikan Aciliye Doktorları Üniversitesinin sözcüsü. “Ayrıca, çocukların zorlukları atlatıp yaralandıklarında kendilerini yeniden yapılandırma becerileri müthiştir.”

Seksen iki yol sonra, doktorlar yaşlı adamı koroner kalp hastalığı için kardiyoloji merkezinde tedavi ediyorlardı. Hasta tarihçesi kazara vurulma hikayesini içeriyordu, o yüzden doktorlar bunu kontrol etmek için bilgisayar tomografisi çektiler ve kaçak mermi açığa çıktı. Ama mermi sinirsel bir hasar işareti bırakmamıştı. Dahası, adamın ödüllü bir mühendis olarak başarılı kariyerine de kanıt oldu.

“Mermi gibi yüksek hızlı kurşunlar büyük hasara yol açabilir, genelde açar da,” diye açıklıyor bir aciliye doktoru. “Ne var ki, yüksek hızlı oldukları için fazlasıyla ısı üretir. Bu ısı genelde kurşunun streil olduğu anlamına gelir, yani bir yerde yıllarca kalsalar da enfeksiyona temel oluşturmaları pek olası değildir. O yüzden fazla hasara neden olmadıysa, ki görünüşe göre olmamış, ona süregelen sorunlar yaratması mümkün değil.”

Tuhaf bir ayrıntı: Adam mühendislik kariyeri boyunca balistik füze yapımını denetledi.

Rus kardiyoloji merkezindeki doktorlar bu noktada, merminin çıkarılmasına gerek olmadığına kadar verdiler. Ne de olsa iyi bir durumdaydı ve onyıllardır da böyleydi. Hem, yarası yaşamını olumsuz olarak etkilemiyordu. Mermi burnunun altında bir yara izi bıraktı ama bir e-postada geçtiği üzere, kalkık Roma burnu bunu saklıyor.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

İyi günler hocam yaklaşık 1 yıl önce nişanlımla cinsel ilişki yaşadım ve 2 ay önce ayrıldım kızlık zarını diktirmek istiyorum ücretlendirme fiyatı ne... devamı