Politikanın ve üstlenilen sorumlulukların getirdiği stres ve diğer zorluklar politikacıları daha mı çabuk yaşlandırıyor? ABD başkanlarıyla ilgili yapılan bir araştırma bunun tam olarak doğru olmadığını gösteriyor. Politikacıların sorumluluk yıllarında daha hızlı çöktükleri söylenebilir ama buna rağmen ortalamanın üstünde yaşıyorlar. 

Journal of the American Medical Association’da yeni yayınlanan bir makalede ABD başkanlarının göreve geldiklerindeki ortalama yaşam süresini dikkate alarak başkanların yaşam süreleri üzerinde çalışıldı. Buna göre eceliyle ölen 34 başkandan 23’ü ortalama 78 yıl yaşayarak toplumsal ortalamaların üzerinde yaşadı. Hayattaki başkanların 2’si ise şimdiden ortalamayı geçti. Örneğin ortalama ömrün 35 olduğu ABD’nin kuruluş yıllarındaki ilk 8 başkan ortalama 80 yıl yaşadı. Şikago’daki Illinois Üniversitesi’nde yaşlanma üzerine araştırmalar yapan Dr. S. Jay Olshansky başkanların yaşadığı stresin saçların beyazlaşması ve derinin kırışması gibi yaşlanma belirtilerini hızlandıracağını, ancak bunun genel olarak sağlığın bozulması demek olmadığını söylüyor. Ancak Cleveland Kliniği’nden Dr. Michael Roizen, stresin yaşlanmaya etkisi olan faktörlerden biri olduğunu ve teorik olarak başkanlık yıllarında Başkanların 2 kat hızlı yaşlandığını tahmin ettiğini söylüyor. 

Peki o zaman Amerikan Başkanlarının uzun ömürleri nasıl açıklanabilir? 

Burada muhtemelen etkili olan faktörler başkanların eğitimli, zengin ve en iyi sağlık hizmetine sahip olmaları. Bunların da ömrü uzatan etkileri olduğunu istatiksel olarak görmek mümkün. Olshansky Obama için de bir tahmin yapmış. Normal şartlarda Obama’nın ömür beklentisi 79. Ancak yukarıdaki faktörleri de hesaba katınca Obama’nın en az 82’sine kadar yaşayacağını öngörüyor.
İLGİLİ MAKALE

Kariyer Yaşlandırıyor

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

35 Yaşındayım ben her bayan gibi sağlıklı yaşlanmak için Co-enzyme Q10 içe bilirmiyim hariçten aldığım antideprasan ilacım var zarar olurmu... devamı