Her ne kadar düzenli cilt bakımı yapıyor olsanız da cildinizi içerden sağlıklı gıdalarla beslemeniz oldukça önemlidir. Farkında olmadan tükettiğiniz yanlış gıdalar cildinizde kırışıklık oluşumunu tetikleyebilir ve genç yaşlarda çeşitli cilt problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Peki, nedir bu en tehlikeli 4 gıda?

Fast- Food ve İşlenmiş Gıdalar
Besin değeri düşük, kalorisi yüksek ve genelde genetiğiyle oynanmış doğal olmayan gıdaları tüketmek cilt için oldukça zararlıdır. Özellikle fast- food olarak adlandırılan kısa sürede hazırlanan ve hızlı tüketilen gıdalar basit karbonhidrat ve yağ içerirler bu da alınan enerji oranında doygunluk hissinin oluşmamasına neden olur. Sağlıklı bir cilt için minimum oranda fast-food tüketmeli maksimum oranda lif yönünden zengin, içeriğinde A, C  ve E vitamini içeren, çeşitli mineralleri barındıran ve Omega-3 yağ asitleri içeren gıdalar tüketilmelidir.

Kafein
Vücuttaki su kaybını tetikleyen kafein içeren içecekler cildin kurumasına ve kırışmasına neden olurlar. Bu nedenle gün içerisinde 400 miligramdan fazla kafein tüketmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun için de kahve, çay, kola ve kakaolu gıdaları minimum miktarda içeriğinde C vitamini olan posalı meyve suyu ve su tercih etmelisiniz.

Şeker
Cildi nemli tutan E vitamini emilimini azaltan şeker cilt için adeta zehir gibidir. Aynı zamanda oksidatif strese ve hücrelere zarar veren serbest radikallerin artmasına neden olan şeker erken yaşlanmanın temel sebepleri arasında yer alır.

Alkol
Sık tüketilen alkol de cilt için oldukça tehlikeli içeceklerdendir. Yüz bölgesindeki kılcal damarların genişlemesine sebep olan alkol sadece kırışıklıkları tetiklemekle kalmaz aynı zamanda çeşitli cilt hastalıklarının da oluşumuna sebebiyet verir.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı