Epilepsi İlaçlarını Değiştirmek

Epilepsi İlaçlarını Değiştirmek

Yeni epilepsi teşhisi konmuş hastaların yarısı ilk aldıkları epilepsi ilaçlarıyla nöbetlerinden kurtulurlar.  Geri kalanlarsa dener ve tekrar denerler; epilepsi ilaçlarını değiştirirler, yan etkileri düzenlerler, yeni ilaçların işe yaramasını beklerler. Kimileriyse nöbetlerinin kontrol altına alındığını görür, ama ilaçların yan etkilerini kaldıramazlar ve ilaç değiştirmeleri gerekir.

İlacınızın değiştirilmesini doktorunuzdan istemeden önce, elinizdeki ilacı tam reçete edildiği gibi kullandığınızdan emin olmalısınız. Dozu kaçırma, ilacı azaltma, doktorun talimatlarını harfi harfine takip etmeme kontrolünüzü ve yaşadığınız yan etkileri etkiler.  Eğer doktorun talimatlarını tamı tamına yerine getiriyor, ama buna rağmen ciddi nöbetler geçiriyorsanız, epilepsi konusunda uzman bir epileptolog veya nörologla görüşün.  Doktorunuz ilaçları değiştirmek gerekip gerekmediğini değerlendirecektir.

Toplamda, ilaç alan epilepsi hastalarının %70 kadar yüksek bir oranı, çok az yan etkiyle nöbetlerden kurtulmaktadır.  Fakat epilepsi ilaçlarını değiştirmek zaman ve sabır isteyen bir iştir.  En sonunda doğru epilepsi ilacını bulmak hem bir sanat hem de bir bilimdir ve bazen de şans.

Birazcık İnanç

Epilepsi İlaçlarını Değiştirmek: Birazcık İnanç

İşte epilepsi hakkında çok az bilinen bir gerçek: En iyi doktorlar bile hangi ilacın kime niçin iyi geldiğini bilmiyor.

Epilepsinizle ilgilenirken doktorlar epilepsi profilinize bakarlar: Nöbet tipleriniz, yaşınız ve cinsiyetiniz, diğer tıbbi hastalıklarınız, kullandığınız veya daha sonra kullanabileceğiniz ilaçlar ve geçmişte denediğiniz epilepsi ilaçları.

Doktor bu bilgiye dayanarak, yeni deneyeceği epilepsi ilacı seçeneklerini daraltabilir.  Fakat bundan sonrası, uzmanların söylediğine göre, bilgiye dayanan bir inanç hamlesidir.

Bazı insanlar nöbetleri kontrol etmeyi görece daha kolay bulsa da, bu kadar şanslı olmayan insanlar da var.  Bu kişilerin ya nöbetleri devam eder ya da epilepsi ilaçlarının katlanması güç yan etkileri olur.  Böylesi bir durumda, epilepsi ilaçlarını değiştirmek muhtemelen iyi bir fikirdir.

Değiştirme Süreci

Epilepsi İlaçlarını Değiştirme Süreci

Epilepsi ilaçlarını değiştirme süreci neleri kapsar? Gelişen olaylar kişiye göre farklıdır.  Bununla birlikte uzmanlar başarının doktorunuzla aranızdaki ortaklığa ve güçlü iletişime bağlı olduğu konusunda hemfikirdir.  İlaçları değiştirmek şu adımları içerebilir:

  1. Yeni Bir İlaç Seçmek. Doktorunuz sizinle yakın ilişki içinde denemeye değecek bir sonraki en iyi epilepsi ilacına karar verecektir.  Bu karar yeni ilacın avantajları ve dezavantajlarını, yan etkilerini ve nadir görülen ama ciddi etkilerini ayrıntılı bir şekilde gözden geçirmeyi kapsar.  Genç bir kadınsanız, hamilelik planları hakkında konuşma vaktidir. Bazı ilaçlar doğum kontrol haplarıyla etkileşime girmektedir.  Ayrıca çocuk taşıyan ve nöbet ilaçları kullanan kadınlar günlük folik asit haplarını almalıdırlar.  Epilepsi ilacının seçim sürecine ne kadar katılırsanız, uzun dönemli başarı için o kadar fazla şansınız olur.
  2. Çifte Atış Dönemi. Genellikle yeni epilepsi ilacını eski ilacınızı kullanırken almaya başlarsınız.  Bu şekilde yeni ilaç etkisini gösterene kadar nöbet geçirmemeniz sağlanmış olur.  Birçok epilepsi ilaç dozu haftalık aralarla artırılır.
  3. Eski İlacı Azaltmak (Ya da Azaltmamak). Bu noktayı geçince epilepsi ilaçlarını değiştirmek bir sanata dönüşür.  Doktorunuz bir süre daha iki ilacı birden kullanmanızı tavsiye edebilir.  Ya da sizden, önceki ilacınızı yavaş yavaş azaltarak bırakmanızı isteyebilir.  Bu zaman zarfında siz ve yakınlarınız herhangi bir nöbete karşı tetikte olmalı ve bunlar kaydedilmelidir.  Epilepsi ilacını değiştirmek başından sonuna haftalarca sürebilir.

İlaçları Değiştirdikten Sonra

İlaçları Değiştirdikten Sonra Ne Beklemeli

İlaçları değiştirdikten sonra ne oluyor? Uzmanlara göre, nöbetleriniz sizin için normal sürenin iki katı bir süre boyunca ortalıkta görünmedikçe, yeni epilepsi ilacının işe yarayıp yaramadığını bilemezsiniz.  Yani daha önce nöbetler arası iki ay ise, yeni ilacın işe yaradığından emin olmak için dört ay geçmesi gerekir.

Eşdeğer Epilepsi İlaçları

Markadan Eşdeğer Epilepsi İlaçlarına Geçmek

Epilepsisi olan birçok insan kendini kullandığı epilepsi ilacı markasının tuzağına düşmüş hisseder.  Eşdeğer bir ilaca geçmek epilepsi ile yaşayan kişinin cebindeki yükü hafifletebilir. 

Her ne kadar eşdeğer ilaçlar para tasarrufu anlamına gelse de, uzmanlar bunun epilepsi hastalarında bazı sorunlara neden olabileceği endişesini taşıyorlar.  Eşdeğer ilaçlar bir ay gibi kısa bir süre içinde değiştirilir. Birçok uzman epilepsi tedavisinde ilaçların eşdeğer ilaçlarla sık sık değiştirilmesinin, epilepsiyi epey kontrol altında olan hastalarda bile nöbetleri tetikleyebileceğine inanmaktadır. Klinik araştırmalar meseleyi bir çözüme kavuşturana kadar, genel öneri, gücünüz yetiyorsa, markalı epilepsi ilaçlarını bırakmamanız yönündedir.

Doç. Dr. Nalan KAYRAK

merhaba hocam, ben 11 yıldır epilepsi hastasıyım . artık nöbetimin nerde geleceği korkusuyla yaşamaktan bıktım. epilepside ameliyat sonuç olabilir mi ... devamı