Normal ciltler için yapılması ve yapılmaması gerekenlerNormal ciltler şüphesiz ki en kolay bakım yapılan ciltlerdir; ancak normal olması düzenli bir bakım gerektirmediği anlamına gelmemektedir. Tıpkı diğer cilt tipleri gibi normal cildin de kurumayı veya sivilceyi engellemek için günlük olarak temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerekmektedir. Normal ciltler için yapmanız ve kaçınmanız gereken birkaç noktayı burada size sunacağız.

Sigara içmeyin. Hiç hayatı boyunca sigara içmiş birinin cildine dikkat ettiniz mi? Kağıt mendil kalınlığında ve kırışıklıklarla doludur. Eğer sigara içiyorsanız bile, bu cilt sorununu engellemek için bırakın. Sigara içmenin cildinize zararlarını araştırın, belki sigarayı bırakmanızda yardımcı olabilir.

Güneşlenmeyin. Kendinizi kandırmayın; güvenli güneşlenme diye bir şey yoktur. Güneşe her türlü maruz kalma durumu, kırışıklıklar, benekler ve hatta cilt kanseriyle sonuçlanacaktır.

Yüzünüze dokunmayın veya ovmayın. Cildinize dokunmanız sonucunda, cildinizin tıkanmasına neden olacak şekilde yüzünüze yağ aktarırsınız ve bu da sivilcelerin gelişmesine neden olabilir.

Yüzünüzü sabunla yıkamayın, çünkü cildinizi tahriş edebilir. Her zaman parfüm ve renklendiriciler içermeyen nazik bir temizleyiciyi tercih edin.

Yüzünüzü, sabahları ve yatmadan önce geceleri olmak üzere günde iki kere yıkayın.

Yatağa girmeden önce, saat ne kadar geç olsa da veya ne kadar yorgun olursanız olun makyajınızı mutlaka temizleyin. Makyaj uzun süre ciltte kaldığında gözeneklerin tıkanmasına neden olarak sivilcelerin oluşmasına yol açabilir.

Mutlaka nemlendirici kullanın. Cildiniz kuru olmasa da nemlendiriciler cildin nemlenmesine yardımcı olur. Nemlendirme olmazsa cilt kuruyabilir ve sonuç olarak kırışıklıklara neden olabilir.

Haftada bir kez cildinizin soyulmasını sağlayın. Soyulma, cildinizdeki ölü hücrelerin giderilmesini ve böylelikle yeni ve sağlıklı cilt hücrelerinin gelişimini hızlandırır ve bu da cildinizin daha pürüzsüz görünmesini sağlar.

Güneşe çıkacağınızda güneş losyonu kullanın. Yüzümüz güneşe en fazla maruz kalan bölgemizdir ve güneşten en fazla zararı bu bölgemiz görmektedir. En az 15 koruma faktörlü güneş losyonuyla birlikte bir nemlendirici kullanın. Hangi mevsim olursa olsun kış mevsiminde de kış için cilt nemlendirici kullanın ve cilt bakımı düzeninizideğiştirin.

İLGİLİ MAKALE

Karma Cilt

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

ellerimde morarmalar oluyor ve catlamalar oluyor kızarıyor ve ellerimi bir kac dakikalıgına yüksekte tutunca normal cilt rengine dönüyor sonra tekrar ... devamı