Çoğunuz siyah nokta problemi yaşıyor ve siyah noktalardan nasıl kurtulmanız gerektiği konusunda endişe yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle gençler ve yetişkinlerde siyah nokta problemi görülmektedir.

Siyah noktalar cildinizin yağ bezleri tarafından aşırı miktarda üretilen yağın bir sonucudur ve genellikle ölü derinin düzenli olarak temizlenmemesiyle oluşmaya başlar.

Endişelenmeyin. Siyah noktalardan kurtulmak zor bir işlem değildir. Siyah noktalardan kurtulmak için burada açıklayacağımız bazı ipuçlarını takip edin.

Siyah noktalardan kurtulmak için bazı kanıtlanmış evde bakım ürünleri:

 • Diş macunu (jel olmayan) siyah noktaların tedavisinde kullanılabilir. Yatmadan önce diş macununu siyah noktaların üzerine uygulayın. Bu, yalnızca siyah noktaları gidermekle kalmayacak; aynı zamanda şişliklerini de indirecektir.
 • Çemen otu (methi) yaprakları ev yapımı siyah nokta tedavisi ürünü olarak iyi bir hizmet vermektedir. Etkilenmiş bölgeye macunu uygulayın ve 15 dakika sonra ılık suyla durulayın. Bu tedavi yalnızca siyah noktaları gidermekle kalmaz; aynı zamanda kırışıklıkları da önler.
 • Öğütülmüş turp tohumu macunu da siyah noktaların giderilmesinde yardımcı olur.
 • Bir limon alın ve suyunu sıkın. Eşit miktarda gülsuyuyla karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra suyla durulayın. Bu işlemi 15 gün tekrarlarsanız yalnızca siyah noktalardan kurtulmaz; aynı zamanda yaralarınızın ve izlerinizin de iyileştiğini görürsünüz.
 • Taze nane suyunu gece boyunca etkilenen bölgeye sürün ve bekletin. Böylelikle siyah noktalardan kurtulur ve yenilerinin oluşmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca böcek ısırmaları ve yaralar için de iyi bir tedavidir.
 • Jojoba yağı da iyi bir nemlendiricidir ve aynı zamanda ciltteki siyah noktaları giderir. Siyah noktalardan korunmak için diyetinizde bol miktarda taze meyve ve sebze bulundurun.
 • Bir yemek kaşığı limon suyuyla bir yemek kaşığı öğütülmüş tarçını karıştırın ve 15 gün boyunca yüzünüze uygulayın. Bu karışım yüz ovalama için iyi bir malzemedir ve siyah noktaları giderir.
 • Çilek yaprakları bir alkalin görevi görür ve ciltte oluşan siyah noktaların şişkinliklerini alır.
 • Aynı zamanda siyah noktaları gidermek için yüzünüze masaj uygularken limonun kabuğunu kullanabilirsiniz.
 • Buhar verme siyah noktaların giderilmesinde en iyi yöntemdir. Günde 10 ila 15 dakika kadar yüzünüzü buhara tutun ve siyah nokta giderici kullanarak yüzünüzdeki siyah noktaları temizleyin.  
 • Hindistancevizi suyu ve şeker de siyah noktaların giderilmesi için ovalama görevi görmektedir ve cildi temizlemede de etkilidir.
 • Sirkeyle karıştırılmış mısır unu da yüzünüzdeki siyah noktaların giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Bu iki karışımın macununu yüzünüze uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Nazikçe ve ılık suyla masaj uygulayarak durulayın. Ciltteki kir ve tozun yanı sıra siyah noktaların da temizlenmesinde yardımcı olacaktır.
 • Yeşil çay da siyah noktaların giderilmesi için ovalama ürünü görevi görmektedir.
 • Yulaf ezmesi ve badem tozunu gül suyuyla karıştırın ve macunu yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla nazikçe masaj yaparak temizleyin.

Bu ipuçlarını düzenli olarak takip ederseniz siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu ipuçları aynı zamanda sağlıklı ve ışıldayan bir cilde sahip olmanıza da yardımcı olacaktır.

 

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı