Olgun Ciltlere Yapılacaklar Ve Yapılmayacaklar

Gençken neredeyse hiç makyaja ihtiyacınızın olmaması; fakat makyajın üzerinizde çok güzel durması hayatın paradokslarından bir tanesidir. Bununla birlikte cildiniz olgunlaştığında makyajla onu kamuflaj etme ihtiyacı duyarsınız; fakat o zaman da size uygun makyajın bulunması zorlaşır. 

Olgun ciltler için uygun olmayan makyaj baştan savma ve aşırı parlak görünebilir. Ayrıca makyajınız ince çizgilerinizin arasında birikerek yaşınızdan daha olgun, hatta palyaço gibi görünmenize neden olabilir.  

Bu nedenle, daha yaşlı ve olgun cildinize makyaj uygularken aşağıdaki noktaları aklınızda tutun.

Eski Alışkanlıklarınızdan Vazgeçin:

Yıllar içerisinde, büyük ihtimalle aynı ürünleri kullanmışsınızdır. Bu ürünlere alıştığınızda yıllar içerisinde olgunlaşıp değiştiğinizde onların artık sizin cildiniz için uygun olmadığını fark edemezsiniz. 

Makyajınızı tekrar değerlendirin ve eski favorilerinizden vazgeçerek ileri yaştaki kadınlar için daha uygun olan makyajları tercih edin.

Yumuşak Tonlar Kullanın:

Kıpkırmızı bir ruj 20’li yaşlarda size oldukça yakışabilir. Bununla birlikte 40 yaşına geldiğinizde dudaklarınız için bunu söylemek mümkün olmayabilir. Kırmızı ve açık pembe gibi çok parlak renkleri kullanmayın, kahverengi gibi pastel tonları ve toprak tonlarını tercih edin.

Açık tonlar pütürlü bir görüntüye neden olur ve ince çizgilerin arasında birikir. Bu da ince çizgilerin belirginleşmesine yol açar. Açık renkler yaşlı ciltlerde göze çarpar ve doğal görünmez. Bu nedenle daha bronz ve koyu farlardan uzak durun.

Tüylerinize Dikkat Edin:

İlerleyen yaşlardaki kadınlarda hormonal değişiklikler ortaya çıkar. Bu kadınların yüzlerinde istenmeyen tüyler çıkabilir. Pudra, yüzdeki ince tüylerin belirginleşmesine neden olabilir. Bu nedenle cildinize tek başına ya da allık olarak sıkıştırılmış pudra yerine krem pudra veya allık kullanın. Bu sayede cildinizi eşit şekilde kapatabilirsiniz.    

Primer Kullanın:

Makyajınızdan önce primer kullanmak oldukça işinize yarayabilir. Primerin üzerine kuru cilt görüntüsünü engellemek için krem allık kullanın.  

Kapatıcıyı Doğru Kullanın:

Gözlerinizin altındaki siyah halkaları kapatmak için kapatıcının gözlerinizin dış kenarlarına kadar uzanmasına izin vermeyin. Bu kapatıcının göz kenarlarındaki çizgilere yayılmasına neden olur ve bu da hoş bir görüntü ortaya koymaz.

Dudak Kalemi Kullanın:

Mümkünse rujunuzun tonlarına yakın dudak kalemlerini kullanın ve dudak kaleminizle rujunuzu iyice karıştırın (dudaklarındaki zıt renkler oldukça demode) – bu sayede dudak kaleminiz rujunuzla karışmaz.

Karıştırın, Karıştırın, Karıştırın:

Allığınız sadece iki büyük nokta olarak görünmemeli. Göz farınız ve rujunuz aşırı parlak olmamalı. Yüzünüzdeki renkler birbirleriyle uyumlu olmalı ve göze batmayacak şekilde birbirleriyle karışmalıdır. 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı