Hassas ve narin gözler! Hepimizin bildiği gibi gözler vücudumuzun en hassas bölgeleridir. Duygularınızı saklamaya çalışsanız da gözler duygularınızı ilk dışa vuran bölgedir.

Bunun yanı sıra gözler daha güzelleştirilebilen, anlamı ve etkileyici hale getirilebilen en çekici bölgedir.

Tüm yapmanız gereken, gözlerinize iyi bakmaktır ve tabii ki iyi planlanmış makyaj önerileri size yardımcı olacaktır.

İşte size bu konuda yardımcı olacak bazı basit fakat etkili makyaj önerileri:

Göz makyajıyla gözlerin şekli güzelleştirilir ve gözler ön plana çıkarılır. Göz kalemi bu amaçla kullanılır. Eğer küçük gözleriniz varsa, o zaman gözlerinizin iç kenarlarını ön plana çıkararak gözlerinizin dış kenarlarını vurgu yapmanız gerekir. Eğer büyük gözleriniz varsa, gözlerinizin dış kenarlarını ön plana çıkararak iç kenarlarına vurgu yapmanız gerekir.

Diğer bir makyaj önerisiyse gözlerinizin kenarlarına hiç dokunmayın. Eğer sıvı göz kalemi kullanıyorsanız göz kalemini daha iyi kullanabilmek için bir kağıt veya gözleriniz üzerinde deneme yapın. Eğer göz kalemini ilk defa kullanıyorsanız o zaman elleriniz titreyebilir, bu da çizeceğiniz çizginin bozulmasına neden olur. Eğer göz kapaklarınız büyükse göz kalemini kalın çekin. Eğer göz kapaklarınız küçükse göz kalemini normal kalınlıkta çekin.

Göz farı rengini seçmeden önce far rengini elinizin üstünde test edin. Göz farı renginin elinizin üzerinde gözünüzün üzerinde olduğundan daha açık duracağını unutmayın. Gri, mavi veya siyah gibi koyu renkleri tercih edin. Göz farları piyasada pudra, sıvı, kalem veya krem formunda mevcuttur. Pudra göz farları normal ve sıkıştırılmış pudra farları olmak üzere ikiye ayrılır. Sıkıştırılmış farların daha iyi olduğu kanıtlanmıştır.

Kontakt lens mi kullanıyorsunuz? O zaman daha dikkatli olun ve makyaj parçacıklarının gözlerinizin içine girmesine engel olmak için su geçirmeyen maskaralar kullanın. Maskaranın kirpik maşasına yapışmasına engel olmak için maskarayı uygulamadan önce kirpikleriniz kıvırın. Yeni bir maskara alırsanız etrafa bulaşmasını engellemek için maskaranın ağzında biriken parçacıkları temizlemeyi unutmayın.       

Günün makyaj önerilerinden birisi yatağa gitmeden önce makyajınızı tamamen çıkarmanız gerektiğidir. Maskara dahil göz makyajı da herhangi bir sağlık sorununun önlenmesi için tamamen temizlenmelidir.

İşte size daha iyi sonuçlar elde etmek için takip etmeniz ve uygulamanız gereken birkaç makyaj önerisi.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı